Az UNICEF Magyarország új, országos lefedettségű interaktív térképet indított, amely segíti a szülőket az állami gyermekpszichológiai és -pszichiátriai szolgáltatások közötti eligazodásban. A kezdeményezés célja, hogy minden gyerek időben és megfelelő ellátáshoz jusson.

A probléma súlyosságát adatok is alátámasztják. Egy 2022-es HBSC kutatás eredményei szerint Magyarországon minden ötödik gyermek él diagnosztizálható mentális zavarral. Európában az öngyilkosság a 15–19 éves korosztály második vezető halálozási oka; az esetek több mint 90 százalékának hátterében kezeletlen pszichiátriai betegség áll.

Bízunk benne, hogy ez az új eszköz valódi segítséget jelent a családoknak, és hozzájárul ahhoz, hogy minden gyermek időben és a szükségleteinek megfelelő támogatáshoz jusson

– hangsúlyozta Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.

Ez az új, kereshető adatbázis a kezdő lépéshez nyújt segítséget: probléma szerint mutatja meg, hogy az adott vármegyében, településen hova lehet fordulni. A térkép egyben rávilágít a magyar ellátórendszer legfőbb kihívásaira – a szakemberhiányra, a nehezen hozzáférhető információkra és az ellátás területi egyenlőtlenségeire –, amelyekkel összhangban vannak a szervezet legfrissebb országos kutatásának eredményei is a hazai iskola- és óvodapszichológusok helyzetéről, amelyek egyre több és súlyosabb problémáról számolnak be.

Az UNICEF Magyarország a Gyermekek Egészséges Lelkivilágáért Egyesülettel (EgyElv) együttműködésben hozta létre az interaktív térképet, amely egy helyen gyűjti össze a gyermekek számára elérhető állami mentális egészségügyi szolgáltatásokat.

A kereshető felületen megtalálhatók többek között a gyermekpszichiátriák, a pedagógiai szakszolgálatok, a család- és gyermekjóléti központok, valamint más támogató intézmények.

Noha elvileg minden vármegyében elérhető valamilyen gyermekpszichiátriai ellátás, ezek döntő többsége a fővárosban és nagyvárosokban koncentrálódik. Az országos szinten működő 139 gyermekpszichiátriai telephely közel egyharmada Budapesten található, míg több vármegyében csupán egy-két rendelő működik, jellemzően járóbeteg-ellátással.

Jelenleg mindössze 215 gyermek- és ifjúságpszichiáter szakorvos rendelkezik működési engedéllyel Magyarországon (az aktívan praktizálók száma ennél valószínűleg alacsonyabb), miközben körülbelül 1,7 millió 18 év alatti gyermek él az országban.

Ez alapján egy szakemberre átlagosan 7 907 gyermek jut – ez az arány rendkívül kedvezőtlen, különösen a mentális problémák növekvő gyakorisága fényében. 

Az UNICEF Magyarország álláspontja szerint elengedhetetlen, hogy a gyermekek és fiatalok mentális egészsége kiemelt figyelmet kapjon a hazai egészségügyi stratégiákban.

Ennek érdekében az alábbi intézkedéseket javasolják:

  • Átfogó nemzeti stratégia megalkotása, amely konkrét célokat és beavatkozásokat határoz meg a megelőzés, támogatás és ellátás területén, biztosítva azok fenntartható finanszírozását. Jelenleg a globális kormányzati egészségügyi kiadások átlagosan kevesebb mint 2 százalékát fordítják mentális egészségügyi ellátásra, és ennek is csupán elenyésző része jut a gyermekek mentális egészségügyi szolgáltatásaira.
  • Elérhető és hiteles mentális egészségügyi adatok gyűjtése és közzététele, valamint célzott kutatások a problémák mélyebb megértése és a beavatkozások hatékonyságának növelése érdekében.
  • A gyermekpszichiátriai kapacitások bővítése, különös tekintettel a vidéki térségekre és a szakember-utánpótlás biztosítására.

Az interaktív térkép elérhető itt.