Mintegy 1300, traktoros mezőgazdasági termelő is felvonult a csütörtöki EU-csúcsra Brüsszel belvárosában, hogy az európai vezetők szeme láttára tüntessenek az unió elnyomó agrárpolitikája ellen.
A gazdálkodók lázadása több országban azért lángolt fel az elmúlt hetekben, mert elérkezettnek látják az időt a változásra, mivel úgy érzik, megfojtja őket a közös szabályozás és a magas adók, miközben tisztességtelen külföldi versennyel kell szembenézniük.
Hétfő óta Belgium számos pontján blokkolták a közúti közlekedést és a hidakat a több országból konvojokkal érkezett gazdák, akik az antwerpeni kikötőben is eltorlaszolták az átkelőket, emiatt a hajók nem tudtak tovább haladni.
Csütörtökre hatalmas tömeg gyűlt össze az uniós csúcstalálkozóval egy időben meghirdetett, tiltakozó nagygyűlésen a belga főváros Európai Negyedében, ahol a védelmi erők hermetikusan lezárták az Európai Unió Tanácsának Rue de la Loi-i épületeit, illetve a teljes környéket – közölte a The Brussels Times.
Trágya, tűzijáték és koporsó is műsorra került
Délutánra felforrósodott a hangulat: a Reuters tudósítása szerint a rendőrök fellépését tette szükségessé, amikor a felbőszült gazdák tojásokkal és kövekkel dobálták meg az Európai Parlament épületét, amelynek közelében trágyát szórtak le a teherautókról, és tüzet gyújtottak, tűzijátékokat indítottak el.
Kisebb csoportok eközben néhány háztömbnyire a csúcs helyszínétől emelt sorompókat próbálták lebontani, ahol a biztonsági személyzet rohamfelszerelésben őrködött – a rendőrök könnygázt vetettek be és vízágyúval szorították vissza a rendbontókat, akik a téren egy 1871-ből származó szobrot is leszereltek és felgyújtottak.
Koporsót cipelő, görög farmerek a mezőgazdaság halálára igyekeztek felhívni a figyelmet a tüntetésen, ahol a tömeg azt követelte a csúcstalálkozón részt vevő EU-s vezetőktől, hogy tegyenek többet a növekvő költségek és az agrárium ellehetetlenülését okozó szabályozás ellen.
Szeretnénk megállítani ezeket az őrült törvényeket, amelyek minden nap jönnek az Európai Bizottságtól – jelentette ki a helyszínen Jose Maria Castilla, a spanyol mezőgazdasági termelők szakszervezetének (Asaja) képviselője.
Közelednek az európai választások: a politikusok és az Európai Bizottság is rendkívül idegesek. Ez a legjobb pillanat, hogy az összes európai gazda együtt az utcára vonuljon – tette hozzá egy spanyol farmer. Egy franciaországi nyugdíjas termelő pedig úgy fogalmazott a Reutersnek, hogy „Európa tönkretesz bennünket, hogy csendben meghaljunk”.
Végigsöpör és nem csitul a felháborodás
A gazdák tiltakozásai Európa-szerte fellángoltak és folytatódnak – e mögött az is húzódik, hogy a júniusi európai parlamenti választások előszelében felerősödtek a szélsőjobboldali politikai pártok, amelyek egyre nagyobb arányban állítják maguk mellé az elégedetlen termelőket. Alig öt hónappal a választások előtt azt a narratívát szítják, hogy az EU meglovagolja a tagállamok alapvető élelmiszerellátását biztosító mezőgazdaság szereplőit, akik az inflációs sokk közepette nehezen alkalmazkodnak a szigorú előírásokhoz.
Az év eleje óta a traktoros tüntetéssorozat elérte Franciaországot, Németországot, Romániát, Lengyelországot és Litvániát. Belgiumban, Olaszországban és Portugáliában a héten erősödtek fel a tüntetések, Spanyolországban pedig regionális nagygyűléseket terveznek februárban – foglalta össze az Euractiv hírügynökség.
A tömeges megmozdulásokon főként az EU fenntarthatósági követelményeiből adódó gazdasági és adminisztratív terhek, az eltörölt adókedvezmények, a zöld szabályozás, a vízhasználat korlátozása, az Európa szerte megosztott, olcsó ukrán import, illetve a dél-amerikai Mercosur-tömbbel kötött kereskedelmi megállapodás ellen tiltakoznak.
Több országban a szupermarketek elosztóközpontjai is célkeresztbe kerültek, mert a termelők a kiskereskedők tisztességtelen kereskedelmi gyakorlataira is panaszkodnak.
Az országok vezetői hetek óta igyekeznek elfojtani a gazdálkodók haragját, és különféle ígéretekkel csitítják a kedélyeket.
Több országban tüntettek az EU-csúcs idején
A csütörtöki csúcstalálkozóra időzített, nagyszabású brüsszeli akcióval egy időben több országban újabb megmozdulások történtek az Euractiv beszámolója szerint.
Portugáliában a gazdák hajnalban a spanyol határhoz igyekeztek, hogy elzárják az utakat, míg Franciaországban a farmerek a párizsi parlament alsóházánál vonultak fel. Az ottani drónfelvételek hatalmas traktorkonvojt mutattak be egy autópályán Jossigny közelében, miközben a tüntetők blokád alá vonták az autópályákat a főváros környékén is.
Görögországban több száz gazdálkodó fekete zászlókkal és „Nincs gazdálkodó, nincs élelem, nincs jövő” – feliratú transzparensekkel felszerelt traktorokkal hajtottak át a második legnagyobb görög város, Szaloniki központján.
Írországban is utcára vonultak a gazdák csütörtökön, hogy kifejezzék szolidaritásukat a többi EU-tagállam termelőivel, illetve tiltakozzanak a környezetvédelmi szabályozás és az alacsony jövedelmi helyzetük okozta, saját nehézségeik miatt.
Megoldásokat ígérnek az uniós csúcsvezetők
Amellett, hogy több ország miniszterelnöke szorgalmazza a kompromisszumos megoldásokat az EU-nál, az Európai Bizottság (EB) is kilátásba helyezett némi engedményt a Belgium- és Európa szerte tiltakozó gazdáknak.
Közölték, hogy egyelőre mégsem vezetik be azt a nagy felháborodást kiváltó szabályt, amely az idei évtől előírta volna, hogy a gazdálkodók a szántóterületük 4 százalékát hagyják parlagon. Ehelyett azt javasolják majd, hogy a területük legalább 7 százalékán nitrogénmegkötő növényeket vagy állati takarmányozásra alkalmas, köztes kultúrákat termesszenek.
Ursula von der Leyen EB-elnök közleményben hangsúlyozta, hogy továbbra is együttműködnek a termelőkkel annak érdekében, hogy a Közös Agrárpolitikában megtalálják a megfelelő egyensúlyt.
A halasztást az EU-tagállamoknak a csúcstalálkozón kellett jóváhagyniuk, ahol a gazdálkodók brüsszeli fellépésére olyan ígéretek hangzottak el, hogy az eredetileg tervezett menetrendtől eltérően napirendre veszik az európai agrárpolitika égető kérdéseit is.
Jogos az EU-ra mutogatni az európai gazdatüntetések miatt?
Sokak szerint az Európai Unió agrárzöldítési kísérleteinek számlájára írható, hogy több európai országban is tarthatatlanná vált a gazdák helyzete. Az Economxnak nyilatkozó szakértő leszögezte, a tüntetések azt jelzik, hogy tényleg nagy a gond, várhatóan nagyon nehéz évük lesz a gazdáknak. Kérdés ugyanakkor, hogy nem túlságosan optimista hozzáállás lenne-e pusztán a piaci versenyre és a kereslet formáló erejére bízni azt, hogy a mezőgazdaságon belül megtörténjen az eltolódás a növényi irány felé.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Ezt ne csinálja otthon, nagyon durván megbüntethetik érte

Hamarosan nem postáz több számlát az MVM

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel
