A Kronen Zeitung osztrák lap arról számolt be, hogy 

miközben a ragadós száj- és körömfájás a keleti határoknál, Magyarország és Szlovákia felől fenyegeti az állattartókat, addig nyugaton a rettegett kéknyelv-betegség már elérte az első farmokat.

Nyugat-Ausztriában a kéknyelv-betegség már 244 osztrák gazdaságot érintett, de a szakértők szerint a szám napokon belül tovább nőhet.

A vírust egy alig észrevehető rovar, a törpeszúnyog terjeszti, amely tavaly már több ezer állattartó telepet fertőzött meg Németországban, Belgiumban és Hollandiában. Most Ausztriában terjed a fertőzés, különösen a nyugati tartományokban.

A vírus különösen juhoknál okoz súlyos megbetegedést, minden negyedik fertőzés halálos kimenetelű. A szarvasmarhák ugyan ritkábban pusztulnak el, de erős fájdalmakkal zajlik le náluk a betegség, és jelentősen csökken a tejhozamuk is. Ez már

az európai piacokon is érezteti hatását, emelkedtek a tejárak.

A gazdáknak kettős teherrel kell szembenézniük: az állatok szenvedésével és a fertőzött állatok ellátásával.

Az egyetlen hatékony fegyver a védőoltás, a kéknyelv-betegség ellen jelenleg három vakcina áll rendelkezésre, amelyek jelentősen enyhítik a tüneteket és lassítják a terjedést. Az oltóanyagok iránt robbanásszerűen megnőtt Európában a kereslet, de ezek gyártási ideje hosszú.

Nagy István agrárminiszter szombaton közölte: eddig sikerült megállítani a ragadós száj- és körömfájás terjedését, Magyarországon tehát nincs újabb megbetegedés. A veszélyhelyzet megszűnt, a vírus elleni küzdelem első szakasza ezzel lezárult. Az 1115 mintavétel több mint 70 ezer vizsgálata mind negatív eredményt mutatott, de a vírus 14 napig lappanghat. Az újbóli kitörés megakadályozása megköveteli a szabálykövetést, a fegyelmezettséget, az előírások szigorú betartását.

Április 14-től életbe lépett egy új osztrák rendelet, amely enyhíti a ragadós száj- és körömfájás miatt korábban elrendelt Magyarországra és Szlovákiára kivetett importkorlátozásokat. A lazítás belpolitikai vitához vezetett, erről ITT írtunk bővebben.