"Magyarország műemlékvédelmét új alapokra helyeztük: mindenki számára lehetőséget biztosítunk arra, hogy magáénak érezze és részt vegyen az épített örökségünk védelmében. Az épületeink nem csupán szakmai látványosságok, hanem a közös értékeink" – mondta el az e-orokseg.hu megindulásával kapcsolatban Lánszki Regő, az Építési és Közlekedési Minisztérium építészeti államtitkára.

Az e-orokseg.hu honlap nem csupán technológiai fejlesztés, hanem  a magyar műemlékvédelem átfogó megújulásának kezdete.

Az elmúlt évtizedekben számos műemlék méltatlan állapotba került, veszélyeztetetté vált, vagy összedőlt és megszűnt létezni. Ezt a megengedhetetlen folyamatot fordítjuk meg. A védelem nem lehet csak emlékezés, aktív munkára van szükség. A teljes szervezeti átalakulás, a szakmai háttér újjászervezése és a digitális eszközök bevezetése egy olyan rendszert hoz létre, amely nemcsak megőrzi, hanem új funkciókat talál a műemlékeknek, és gondoskodik megújításukról

– foglalta össze az államtitkár.

Értéktár az interneten

Az Építési és Közlekedési Minisztérium a Lechner Tudásközponttal közösen létrehozott, védendő építészeti értékek katalógusának nyilvánossá és interaktívvá tételével nemcsak az építész szakma, de a téma iránt érdeklődők számára is érdekes, kutatható és tanulmányozható adatbázis vált elérhetővé, elősegítve a magyar építészeti kultúra kimagasló értékeinek megismerhetőségét.

Az e-orokseg.hu holnapnak az ismeretek bővítésén túl határozott célja az épített környezet értékeinek megóvása érdekében a közösségi gondolkodás és felelősségvállalás erősítése is.  A modern, digitális platform mind a  15 000 magyarországi műemlék részletes adatait tartalmazza.

A weboldalon látványos, felhasználóbarát interaktív tematikus térképén azonnal láthatóvá válnak az épületek, műemlékek. Az összetett keresőfunkció segítségével vármegye, település, kor vagy akár kulcsszó szerint is lehet keresni, így a gótikus templomoktól a modern ipari műemlékekig bármilyen építészeti korszak vagy stílus felfedezhető. A részletes háromdimenziós modellek segítségével több mint 240 kiemelt műemlék járható körbe a honlapon.  

A weboldalon található gigapixel fotók és sztereófotókon keresztül pedig olyan részletességgel mélyedhetünk el 80 műemlék, freskó és épület homlokzat részleteiben, amire korábban nem volt lehetőség.  Minden műemléknél fotókkal gazdagon illusztrált leírások, történelmi háttéranyagok találhatók, és az épületek útvonalhoz is rendelhetők.

Az ügyfélkapun keresztül bárki küldhet be fotót vagy állapotjelentést egy-egy műemlékről, így mindenki részt vállalhat a műemlékek megóvásában. A weboldalon dokumentumfilmek, friss hírek, eseménynaptár, valamint a műemlékvédelem szabályozásával kapcsolatos dokumentumok és pályázati lehetőségek is elérhetők.