Itt van Varga Mihályék döntése: kivár az MNB

A monetáris tanács nem változtatott az alapkamat 6,5 százalékos szintjén, jelezve, hogy továbbra is kitart a szigorú monetáris politika mellett. Az inflációs kockázatok és a nemzetközi bizonytalanságok miatt a kamatcsökkentésre legkorábban ősszel kerülhet sor.

Budapestet ostromolták a külföldi turisták májusban

Májusban nőtt a turisták száma Magyarországon, főleg a külföldiek érkeztek jóval többen, mint tavaly ilyenkor. Figyelemre méltó adat, hogy a Széchenyi-pihenőkártyával rendelkezők kevesebbet költöttek turisztikai szolgáltatásokra. A KSH tájékoztatása szerint a turisztikai (kereskedelmi, magán- és egyéb) szálláshelyeken 1,7 millió vendég közel 3,9 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 3,5, a vendégéjszakáké 1,9 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál.

Ki bírja eddig? Már több mint egy évbe telik állást találni itthon

A március-májusi időszakban a foglalkoztatottak átlagos létszáma a 15-74 évesek körében 4 millió 673 ezer fő volt, 38 ezerrel kevesebb, mint egy évvel korábban. A hazai elsődleges munkaerőpiacon 4 millió 501 ezer fő dolgozott, mely 44 ezerrel elmaradt az előző év azonos időszakában mért értéktől, míg a közfoglalkoztatottak és a külföldön dolgozók létszáma nem változott érdemben, 66 ezer és 106 ezer fő volt. 

A munkanélküliek száma 212 ezer fő, a munkanélküliségi ráta pedig 4,3 százalék volt. A munkakeresés átlagos időtartama 12,8 hónap volt, a munkanélküliek 42,1 százaléka 3 hónapnál rövidebb ideje keresett állást, miközben 33,2 százalékuk már legalább egy éve nem talált munkát. 

Újabb fekete péntek: egyre kevesebb gyermeket vállalnak a magyarok

Májusban a KSH adatai szerint a természetes fogyás 26 044 fő volt, 21 százalékkal több az előző évi 21 543 fős értéknél. Az előzetes adatok szerint májusban 5696 gyermek született, és 9639 fő halt meg. Az előző év azonos hónapjához képest a születések száma 10 százalékkal, a halálozásoké 2,3 százalékkal mérséklődött.

Kibekkelték: már mindenki nyerőben, aki itt fektetett be

Bejött, amire néhány hete még kevesen számítottak: mindenkori csúcson zárt pénteken az amerikai tőzsde. Közben a dollár alól kirúgták a sámlit, emiatt mások mellett a forint is jelentősen erősödött. Ez az Economx heti pénz és tőkepiaci összefoglalója.

Mi vár ránk a héten?

  • Hétfőn az ipari termelői árak májusi adata jelenik meg. Idén áprilisban az ipari termelői árak átlagosan 7,9 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit.
  • Kedden a kormányzati szektor első negyedévi egyenlege mellett a külkereskedelem májusi forgalmát közli a KSH. Tavaly 4002 milliárd forint, a GDP 4,9 százaléka volt a kormányzati szektor hiánya. 
  • Idén áprilisban a kivitel volumene 2,3 százalékkal, a behozatalé 0,1 százalékkal maradt el az előző év azonos időszakának volumenétől. A külkereskedelmi aktívum 1,4 milliárd euró volt, az egyenleg 354 millió euróval romlott az egy évvel korábbihoz képest.
  • Szintén kedden közli a beszerzésimenedzser-index (BMI) szezonálisan kiigazított júniusi értékét a Magyar Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT). A BMI májusi értéke 50,1 volt, a BMI index csökkent, de a múlt hónapban is 50,0 feletti értéken állt. A felmérésben vizsgált részindexek többségében csökkentek. Májusban a válaszadók az előző hónaphoz képest tovább lassuló növekedésről számoltak be.
  • Pénteken a májusi iparstatisztikát közli a KSH. Idén áprilisban az ipari termelés volumene 5, munkanaphatástól megtisztítva 2,3 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. 
  • A nemzetközi színtéren a fontosabbak közül kedden érkeznek az uniós inflációs adatok, csütörtökön pedig amerikai munkaerőpiaci- és kereseti adatok érkeznek.