Gyorsított ágazati vizsgálatokat indított a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) a tej és tejtermékek, illetve a tojás hazai piacán – jelentette be Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke a Gazdasági Bizottság keddi ülésén. A GVH által azonosított termékek jelentős részét teszik ki az átlagos hazai fogyasztói kosárnak, a fogyasztói áraikban pedig nagymértékű emelkedés, illetve hullámzás volt észlelhető az elmúlt időszakban. 

A GVH elnöke kifejtette:

„Az elmúlt időszakban széleskörben tapasztalható jelenség volt, hogy mind a tejtermékek, mind az étkezési tojás ára jelentősen fluktuált. Emellett azt láttuk, hogy ezen termékek fogyasztói árai jelentősen megugrottak a közelmúltban.” 

Rigó Csaba Balázs hozzátette:

„A tejtermékek és a tojás jelentős részét teszik ki az átlagos hazai fogyasztói kosárnak, amely tovább fokozza az elmúlt időszakban tapasztalt ármozgások vizsgálatának indokoltságát.”

A gyorsított ágazati vizsgálat a versenytörvényben rögzített, piaci problémák feltérképezésére szolgáló eljárás olyan esetekben, amikor a körülmények a verseny torzulására vagy korlátozódására utalhatnak, és sürgős beavatkozás indokolt az adott szektorban.A vizsgálat során a versenyhatóság többek között a piaci szereplőktől összegyűjtött – kötelező válaszadáson alapuló – információk elemzésével tárja fel a verseny esetleges torzulásának okait, hogy szükség esetén megfelelő lépéseket tehessen.Az információgyűjtés lezárultát és az adatok elemzését követően a GVH nyilvános jelentésben összegzi a gyorsított ágazati vizsgálat eredményeit. Ennek elkészítésére egy hónap áll rendelkezésre, amely indokolt esetben összesen kétszer egy-egy hónappal meghosszabbítható.

A Gazdasági Versenyhivatal 2023-ban két élelmiszerpiaci gyorsított ágazati vizsgálatot is lefolytatott – egyet a tejtermékek, egyet pedig a tartós élelmiszerek piacán – melyek tapasztalatai alapján a GVH számos javaslatot tett – többek között Rigó Csaba Balázs kezdeményezte az online Árfigyelő rendszer létrehozását. A mostani tejágazati vizsgálat összehasonlításként is szolgál majd az azóta eltelt két évben lezajlott piaci folyamatok tekintetében, értékelve a nemzeti versenyhatóság akkori javaslatainak hatásait is.

Eldőlt: ennyit kell adnunk a kasszáknál az elengedhetetlen húsvéti élelmiszerért

A tojás esetében is hat az árrésstop: körülbelül a két évvel ezelőtti árszinten juthatunk az ünnepkörtől elválaszthatatlan élelmiszerhez, és hiányra sem kell számítani a piaci szereplők szerint.  Itt vannak a részletek >>>