A Gellért Campust az idén februárban adták át a Budapesti Corvinus Egyetem felújított újbudai oktatási helyszíneként. A kb. 14 ezer négyzetméternyi hasznos területű komplexumot a fenntarthatóságot messzemenőkig szem előtt tartva modernizálták. A korábban az Államigazgatási Főiskolának otthont adó területen oktatási-tanulási-közösségi terek, kollégium, sportközpont és egy egyhektáros park található.
A régi épület lebontása és új épület felhúzása helyett a felújítást választották.
Ez jelentősen csökkentette a környezet terhelését hulladékban, energiában, építőanyagban. a LEED Gold minősítés megszerzéséhez kellő elvárásokat a teljes beruházási folyamat során érvényesíteni kellett, a tervezéstől a bontási hulladék kezelésén és az építkezésen át az üzemeltetésig.
– mondta Misovicz Tibor, az egyetemet fenntartó Maecenas Universitatis Corvini Alapítvány kuratóriumának titkára, aki az alapítvány részéről a beruházást irányította.
A projekten a fenntarthatóság keretrendszerét a LEED követelményei adták, amely a világ legelterjedtebb zöldépület-minősítő rendszere, és amely a fenntarthatóságot egy átfogó szempontrendszer alapján értékeli.
Az elérhető minősítési szintek közül a második legmagasabb a Gold fokozat.
LEED Gold minősítésű újépítésű, fully fitted, azaz belsőépítészetileg is teljesen kiépített épületből csupán tíz van az országban, közöttük a Gellért Campus az egyetlen oktatási intézmény. A tanúsítást egy független, amerikai szervezet végzi, ami szakmai körökben is általánosan elfogadott, nagy értékű minősítést ad. De ehhezszigorú követelményeknek kell megfelelni, és részletes dokumentációval kell a minősítő szervezet felé igazolni – hangsúlyozta Herényi Barnabás, a Gellért campus projekt LEED minősítési tanácsadója, az Óbuda Group fenntarthatósági csoportvezetője.
A campuson az épületburok kialakítása és egyéb, passzív tervezési eszközök alkalmazása jelentősen csökkenti az épület fűtési és hűtési energiaigényét, a szükséges energiát pedig a lehető legfenntarthatóbb technológia biztosítja.
- A területen csaknem 400 napelemből álló naperőmű üzemel, ez az épület energiaszükségletének kb. 15 százalékát fedezi,
- 86 talajszondás és levegő-víz hőszivattyú gondoskodik a hűtésről-fűtésről.
- Az épületben intelligens energiaszabályozás működik: automata árnyékolókat, mozgásérzékelős világítást alkalmaznak, a természetes fényt a lehető legnagyobb mértékben kihasználják, ahol szükséges, ott LED fényforrásokat használnak.
- A kertben alacsony öntözési igényű növényválasztással és vízhatékony öntözőrendszer-kialakítással, az épületen belül víztakarékos vízcsapok és WC-k alkalmazásával évente több ezer köbméter ivóvíz takarítható meg.
- A munkálatok alatt keletkezett több, mint 4000 tonnányi hulladékból a bontási hulladék 100 százalékát, az építési hulladék 82 százalékát szelektíven gyűjtötték.
A felújításkor a közlekedési infrastruktúra fenntarthatóságára is gondoltak, ösztönözték az autó kiváltását, hiszen a környéken kiváló a tömegközlekedés. 170 db kerékpár tárolására alkalmas a campus, és külön engedély alapján a jogszabályban előírtakhoz képest csak kevesebb, mintegy kéttucatnyi autónak építettek parkolót, elektromos töltési pontokkal. A park értékes, biodiverz, alacsony vízigényű, többszintes növényfelületet, az épületen több zöldtetőt is kialakítottak.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!