Megkongatták a vészharangot magas rangú német törvényhozók azzal kapcsolatban, hogy az amerikai hírszerzés hirtelen leállása veszélyesen kiszolgáltatottá teheti Európát – írta meg a Politico. A Bundestag legkiválóbb hírszerzési szakértői ezért európai kémhálózat létrehozását szorgalmazzák, figyelmeztetve, hogy Európa nem támaszkodhat az Egyesült Államok hírszerzésére a növekvő bizonytalanság közepette.

Konstantin von Notz, a német parlament hírszerzési felügyeleti bizottságának elnöke úgy fogalmazott,

szükségünk van egy európai hírszerzési együttműködési formátumra – nevezzük „Euro Eyes”- nak –, hogy az erős államok egyértelmű jogi alapon gyorsan és biztonságosan cserélhessenek információkat.

A javaslat azért született, mert a CIA hirtelen leállította az Ukrajnával folytatott hírszerzési információcserét, ez pedig felerősítette az aggodalmakat, hogy hasonló korlátozások Németországra is kiterjedhetnek, tovább veszélyeztetve Európa biztonságát.

Ez egy paradigmaváltás, amely keményen érintene bennünket – mondta Roderich Kiesewetter, a Bundestag hírszerzési felügyeleti bizottságának alelnöke, aki rámutatott, évtizedek óta az Egyesült Államok hírszerzési képességeire támaszkodtak, és most gyorsan alternatív struktúrákat kell kidolgozniuk.

A német biztonsági ügynökségek régóta az amerikai hírszerzésre támaszkodnak a terrorfenyegetések, a kibertámadások és a kémtevékenységek nyomon követésében.

Kiesewetter arra figyelmeztetett, hogy

az amerikai hírszerzéshez való hozzáférés nélkül Németország elveszítheti a döntő fontosságú előrejelzéseket.

2007-ben a CIA fogta el a „Sauerland csoport” e-mailjeit, amely iszlamista sejt bombázásokat tervezett Németországban. Az amerikai hírszerzés megosztotta ezt a német biztonsági tisztviselőkkel, akik így meghiúsíthatták a támadást.2023-ban ugyancsak amerikai ügynökségek értesítették a német hatóságokat két, Iránnal kapcsolatos gyanúsítottról Castrop-Rauxel városában, akik állítólag vegyi támadást készítettek elő.

Konstantin von Notz javasolta a kapcsolatok elmélyítését az úgynevezett Five Eyes szövetséggel – amely régóta hírszerzési partnerség az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália, Új-Zéland és az Egyesült Államok között –, de figyelmeztetett, hogy Európának nem szabad kizárólag ettől a hálózattól függenie. Érvelése szerint ehelyett

az európai országoknak fel kellene építeniük saját hírszerzési információ-megosztó rendszerüket, amely sajátos biztonsági igényeiket és sebezhetőségeiket tartja szem előtt.

Sauli Niinistö, volt finn elnök az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek a megbízásából tavaly októberben bemutatott jelentése egy „teljes értékű titkosszolgálati együttműködési szolgálat” létrehozását javasolta uniós szinten a kémkedés és a külföldi beavatkozások elleni küzdelem érdekében. Niinistö azzal érvelt, hogy Európának saját hírszerzési információmegosztó hálózatra van szüksége, hogy csökkentse az Egyesült Államoktól való függőséget.

Egyre közelebb: lepacsizott az orosz és az amerikai hírszerzés

Két éve nem beszélt az SZVR és a CIA vezetője, most viszont szorosabbra fűzték a szálakat. Erről itt olvashat részletesebben >>>