Soros György magyar származású üzletember, aki az angol font 1992 shortolásával egy vagyont keresett, most azt tervezi, hogy ugyanezt teszi az ausztrál dollárral, azaz a földrésznyi ország devizájának gyengülésére spekulál. Ez volt az a Sydney Morning Heraldban megjelent hír, amelyre azonnal számos befektető bemozdult, 0,6 százalékkal gyengítve az ausztrál valutát az amerikai dollárral szemben. Az újság értesülése szerint a Soros Fund Management egymilliárd dollárt kockáztat hongkongi és szingapúri pénzintézeteken keresztül. A CNBC nem tudta független forrással megerősíttetni a hírt.

Az eladási nyomást ma fokozta, hogy az ausztrál jegybank 25 bázisponttal, 2,75 százalékos rekordmélységbe vitte le alapkamatát. Az ausztrál fizetőeszköz fél centtel, 1,0178 amerikai dollár/ausztrál dollárra gyengült, ami március eleje óta a leghalványabb teljesítménye. Sok elemző az említett összeg viszonylagos szerénysége miatt csak a vállát vonogatta a hírre reagálva, ám azt elismerték, hogy ha egy olyan nagy tekintélyű befektető, mint Soros, akárcsak felületesen foglalkozik egy devizával, annak hatása van a piacon.

Mások is gondoltak rá

Soros sikeres devizakereskedő, ezért hatása lesz a hírnek, elsősorban a magánbefektetők körében. Sokan át fogják értékelni saját véleményüket az ő (állítólagos) várakozásainak tükrében - mondja Ric Spooner, az internetes pénzügyi kereskedési szolgáltatásokat nyújtó CMC Markets vezető ázsiai-csendes-óceáni piaci elemzője. Ezzel ausztrál szakértők is egyetértenek.

Az asztrál dollár eddig jól ellenállt az európai és a kínai gazdaság felől érkező hűvös szeleknek. Az elmúlt két év nagy részét a dollárparitás felett töltötte. Majdnem kétszeresére növelte értékét a 2008 októberében - a pénzügyi válság mélypontján - elért 0,65 amerikai dollár/ausztrál dolláros árfolyamhoz képest. Miután a további erősödésnek nem sok esélyt adnak több elemhő a deviza gyengülését várja. Paul Gambles, a thaiföldi MBMG International tanácsadó cég elemzője például egyenesen az évszázad üzletének tartja a valuta shortolását.

Minden attól függ, hogy az ausztrál gazdaság növekedése hogyan alakul, illetve, hogy az ország nyersanyagainak legnagyobb vásárlója, Kína mekkora GDP-bővülést hoz össze. Akárhogyan lesz is, Soros állítólagos egymilliárd dolláros tétje nem olyan nagy, hogy drámai fejleményeket idézzen elő. Annak idején a font ellen 10 milliárd dollárral fogadott.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!