A BUX az év eleji esést követően az utóbbi hét kereskedési napon szűk sávban mozgott, középtávon - 5-6 hónapos távon - azonban emelkedő trend figyelhető meg, a grafikonon a csúcspontok és a mélypontok egyre magasabban helyezkednek el. A rövidtávú bizonytalanság során a két szélső értékre érdemes figyelni, ha a BUX 25 000 pont fölé erősödik, akkor akár több hónapos emelkedés is következhet, míg a 23 000 pontos támasszint elesése esetén komolyabb esés jöhet - véli Rácz Balázs, a Bridge Wealth Management szakértője a technikai elemzés eszköztárát fölhasználva.

OTP lehet a blue chipek legjobbja

A blue chipek középtávú, tehát 5-6 hónapos kilátásai kapcsán a szakember hangsúlyozza, hogy a négy papír közül kiemelkedik az OTP, amely nagyobb eséllyel fog jól szerepelni a következő fél évben, mint a másik három blue chip. A bankpapír stabil középtávú emelkedő trendben van, árfolyama az elmúlt fél évben ötven százalékkal emelkedett, és csupán pár százalékkal forog történelmi csúcsa alatt. A szakember hangsúlyozza, hogy az ígéretes kilátások mellett a részvény piacán korrekció zajlik, mely abból indult, hogy az árfolyam a 9000 forint fölötti történelmi csúcs elérését követően nem tudott a lélektani szint fölött maradni. A jegyzés a szakember szerint a rövid korrekció során tesztelheti a 8500 forintos támaszszintet. Rácz Balázs hangsúlyozza, hogy egy stabil középtávú trendben az ilyen rövidtávú korrekciókat általában vásárlásra érdemes fölhasználni, akkor mindenképp, ha az esés során a forgalom kisebb, mint a megelőző emelkedés során.

Négyből három nem az igazi középtávon

A másik három blue chip esetében Rácz Balázs szerint nem érdemes középtávú vételben gondolkodni, inkább csak rövid távra érdemes pozíciót felvenni.
A Mol relatív ereje gyenge, a részvény alulteljesítő a piacon - tehát az elmúlt hónapokban kevesebbet emelkedett, mint a piac egésze, vagyis a BUX -, jegyzése december közepe óta süllyed, és több mint 5000 forinttal van a tavaly áprilisban felállított éves csúcs alatt. Rövidtávon mindezek ellenére ígéretes bázist alakított ki 21 000 és 19 700 forint között. A szakember szerint akkor érdemes egy rövidtávú pozíciót nyitni, ha az árfolyam bármely irányba elhagyja ezt a sávot - Rácz szerint nagyobb az esély a 21 000 forint fölé emelkedésnek, mely esetben a jegyzés gyorsan eljuthat a 22 750 forintos ellenállásig.

A Richter középtávon eső trendben van, a BUX-hoz mért relatív ereje - a Molhoz hasonlóan - gyenge, és a jegyzés mintegy tízezer forinttal áll az 50 000 forintos éves csúcs alatt. Ebben a helyzetben a szakember nem javasolja középtávú vételi pozíció felvételét.

A Magyar Telekom esetében Rácz hangsúlyozza, hogy a részvény gyakorlatilag 2002 eleje óta egy 700-1050 forintos sávban tartózkodik, és nagyobb elmozdulásra a következő hónapokban sem lehet számítani. A következő hetekben a szakember arra számít, hogy a jegyzés 970 és 1040 forint között oldalaz majd.


Mi a helyzet a kisebb papírokkal?

A vezető részvények közül középtávra egyet, a közepes kapitalizációjú papírok közül azonban többet is ígéretes befektetésnek tart Rácz Balázs. Jól teljesíthet a következő hónapokban a Synergon, a Pannonplast, a Rába, de rövidtávon érdemes lehet Fotexet, FHB-t, TVK-t és Danubiust is vásárolni. Az első három részvény stabil középtávú emelkedő trendben van, árfolyamuk éves csúcs közelében jár, a BUX-hoz viszonyított relatív erejük pedig magas.

A Synergon esetében rövidtávon támaszt az 1310 forintos, míg ellenállást az 1390 forintos szint jelent. A már meglévő vételi pozíciót tartani érdemes, a vásárlást pedig akkorra ajánlott időzíteni, ha az árfolyam az említett ellenállás fölé emelkedik. A Synergonhoz hasonlóan tartani érdemes a már meglévő Pannonplast illetve Rába vételeket, míg a vásárlást a 4200 illetve 1170 forintos ellenállások áttörésére érdemes időzíteni.

Rövidtávon nagyobb elmozdulás jöhet a Fotex és a TVK esetében, előbbinél a 640 és a 670 forintos szinteket érdemes figyelni. Utóbbi esetében a 6500 és 7000 forint között alakulhat ki egy konszolidáció, melyet bármelyik irányba elhagyva - nagyobb esélye van a 7000 forintos szint fölé erősödésnek - gyors elmozdulás jöhet. Az utóbbi napokban kiemelkedett az elmúlt hónapokban kialakított bázisból az FHB árfolyama, az 1900 forintos ellenállás áttörése rövidtávú vételi alkalmat jelent.

Hüvelykujj-szabály középtávra

A szakember hangsúlyozza, hogy a hosszabb távú vételi pozíciót olyan részvényben érdemes fölvenni, melynek árfolyama középtávú emelkedő trenden van - tehát hosszabb ideje, legalább fél éve emelkedik, és a grafikonon a csúcsok és a mélypontok egyre magasabban helyezkednek el - és a BUX-hoz mért relatív ereje magas. Egy ilyen részvény esetében egy rövidebb - pár napos, hetes - korrekció után érdemes vásárolni, ahol az esés alatt kisebb volt a forgalom, mint a megelőző emelkedés során. Még ebben az esetben sem szabad azonban megfeledkezni a veszteséglimitáló - stop-loss - megbízás megadásáról, melyet érdemes fontos támaszszintek alá helyezni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!