Emil Boc miniszterelnök bejelentése szerint még a november 22-én esedékes elnökválasztás előtt tisztázni akarják, hogy a parlament támogatja-e a nyugdíjtörvény módosítását, amit az IMF vezette hitelezők várnak el az országtól. A változtatások részeként emelnék a nyugdíjkorhatárt és eltörölnék azokat a speciális jogosultságokat, amelyek elszakadnak a befizetésektől.

Ennek eredményeként a pénzügyminisztérium szerint 2010-ben a GDP 0,5, 2020-ban pedig már 2,1 százalékát takaríthatnák meg. Boc szerint az új nyugdíjszabályokat az elnökválasztás előtt kell elfogadni, mert utána nem lesz esély a keresztülvitelükre. A kormány tegnap terjesztette a törvényjavaslatot a parlament elé.

A kormányfő Demokrata Liberális Pártja október elsején szorult kisebbségbe, miután a szociáldemokraták egy személyi vita miatt kiléptek a koalícióból. Szakértők szerint a két párt szakításának hátterében az áll, hogy az elnökválasztás előtt egymás számlájára akarják írni a kormányzással eltelt kilenc hónap kudarcait. A Szociáldemokrata Párt vezetője, Mircea Geoana - aki az újraválasztásáért a liberálisok támogatásával induló jelenlegi államfő, Traian Basescu egyik kihívója - tévéinterjúban közölte, hogy csatlakoznak az ellenzékhez, ami biztosítja a többséget a kormány lemondatásához.

A politikai válságnak azonban rendkívül súlyos gazdasági következményei lehetnek. Marko Mrsnik, a Standard & Poor's hitelminősítő elemzője már a koalíció felbomlásakor közölte, hogy a költségvetés rendbetételének elmaradása növeli a kockázatát az ország további leminősítésének. Az S&P az egy évvel ezelőtti országgyűlési választások előtt már bóvli kategóriába sorolta a román adósságokat. Az IMF regionális képviselője, Tonny Lybek viszont meglepő optimizmussal azt nyilatkozta, hogy Romániával, nem pedig egy bizonyos párttal kötöttek egyezséget, ezért nem számítanak a reformok feladására.