Németországban és az Egyesült Királyságban is több olyan adat látott napvilágot, ami aggodalomra adhat okot, ezért a hatóságok lépéseket tettek, hogy az Európai Unióban is kivonják a forgalomból a mérgező tárgyakat – írja a Dívány

A The Guardian cikke szerint a környezettudatos bambuszból készült edényekből és evőeszközökből, ha forró folyadékokkal érintkeznek, melamin és formaldehid szabadulhat fel.

A formaldehid esetében egyes poharakból a felnőtteknél 30-szor, míg a gyerekeknél 120-szor is meghaladhatja azt a napi bevitelt, amit még a szervezet tolerálni képes, és ez mérgező hatással lehet a vesékre.

Illegális tárgyak

Tavaly az Európai Bizottság arra figyelmeztetett, hogy a bambuszt vagy más nem engedélyezett adalékanyagokat tartalmazó, étkezéshez használt termékeket nem vizsgálták meg biztonságosan, ezért az értékesítésük valójában illegális, mivel egészségügyi kockázatot jelenthetnek. Az Egyesült Királyságban idén júniusban bejelentették, hogy egy független tudományos tanácsadó-testület arra a következtetésre jutott, hogy a bambuszból készült tárgyakból kioldódó káros anyagok emberi szervezetre gyakorolt hatása aggodalomra adhat okot, ezért további vizsgálatokat kell végezni.

Veszélyben a gyerekek is

Vannak olyan beszállítók, akik már elvégeztettek saját teszteket, amely alapján azt állítják, hogy nem jelentenek egészségügyi kockázatot a termékeik. Ugyanakkor a cikk szerzője szerint több jótékonysági szervezet újrafelhasználható bambuszpoharakat árul, amely 20 százalék melamint tartalmaz. Az interneten is jó néhány ilyen termék kapható, ráadásul sok közülük kimondottan gyerekeknek készült.