Brüsszel konfrontációra készül Magyarországgal a CEU-törvénnyel kapcsolatban, amely bezárással fenyegeti az ország egyik vezető egyetemét - kezdi Orbán Viktor miniszterelnök szerdai európai parlamenti fellépésének felvezetését a Financial Times (FT). A pénzügyi lap szerint ezzel tovább erősödik az EU és a budapesti vezetés ellentéte.
Az Európai Bizottság még az Európai Parlament ülése előtt tárgyalja azt az előterjesztést, amely főként a CEU-val kapcsolatos törvénymódosítás apropóján az uniós szabályok komoly magyarországi megsértésével foglalkozik. (A szerdai fejleményekről itt olvashat.)
Kapcsolódó
Ezt megelőzően Frans Timmermans, a testület elnökhelyettese kijelentette, hogy biztosítani kell az egyetem zavartalan működését Budapesten és vizsgálatot indított az ügyben.
Nem lesz atomcsapás
Az ülés nyomán várhatóan úgynevezett hivatalos felszólító levelet küldenek a magyar kormánynak, amelyre válaszul Budapestnek magyarázatot kell adnia az intézkedéseivel kapcsolatban megfogalmazott kifogásokra. Ez a vita az előszobája a súlyos következményekkel - egyebek között az uniós támogatások kifizetésének felfüggesztésével fenyegető - kötelezettségszegési eljárás elindításának.
A bizottság nem tárgyal az uniós alapszerződés 7. paragrafusának élesítéséről, amely lehetővé tenné a célkeresztbe került tagállam szavazati jogának felfüggesztését. Ehhez egyébként a többi ország egyhangú támogatására lenne szükség, ám vélhetően a varsói kormány nemmel szavazna. Ezt nevezik a szakértők adminisztratív atombombának, amelynek ledobása gyakorlatilag lehetetlen.
Hassanak oda!
Brüsszel a CEU-törvényben újabb bizonyítékát látja annak, hogy Orbán erősíti hatalmának szorítását Magyarországon. Michael Ignatieff, a CEU rektora azt mondta az FT-nek, hogy ha a magyar miniszterelnök akarata érvényesül, akkor ez lesz az első eset 1945 óta, hogy egy európai országban megpróbálnak bezárni egy egyetemet.
A rektor azt várja a bizottságtól, hogy lépjen előre Budapest megrendszabályozásában és hozzon egyértelmű intézkedéseket. Szerinte a kormány álláspontja ugyan a felszínen puhult, de a mélyben nem változott. A lényeget tekintve ugyanolyan hajthatatlan mint korábban.
Legolvasottabb

Kinyílt a brüsszeli pénzcsap, milliárdokat kapott Magyarország

Ki nem veheti fel a 3 százalékos lakáshitelt? Kombinálható a csokkal?

Itt a hidegfront, de nem lesz benne köszönet

Elesett az Alföld: műholdképek mutatják az aszály pusztítását, jön a 40 fok

Brüsszel milliárdokat adna Magyarországnak, de a kormány még nem kérte

Rossz idők jönnek a dohányosokra és a sörivókra

Kiesik az 1-es villamos, jön az újabb átszálló szakasz

Szándékosan tartja félelemben a világot a függetlenségét ünneplő szuperhatalom

Kitiltotta a Parlamentből, majd megbüntette, mert nem vett részt a szavazáson
