Eddig az volt Európai Unió alapkoncepciója, hogy az elmaradott térségeket támogatja, ám az új költségvetési időszakban már a közös uniós célok kerültek a középpontba, ehhez kell kapcsolódniuk a nemzeti programoknak - közölte keddi sajtótájékoztatóján Cséfalvay Zoltán, az NGM gazdaságstratégiáért felelős államtitkáar. Egy irányba kell húznia az összes fejlesztésnek, ezért hívjuk ezt Partnerségi Megállapodásnak az uniós és a tagállamok közötti szerződéseket.
Az NGM ennek a dokumentumnak az első tervezetét már benyújtotta az Európai Uniónak és jó hír, hogy július elsején az EU visszajelzett, hogy befogadja a dokumentumot - emelte ki az államtitkár, aki hozzátette, hogy ezzel Magyarország - Finnország után - a második, amelyik átment a megfelelőségi teszten. Most megnyílik a lehetőség a széleskörű szakmai konzultációra, a 170 oldalas dokumentumot ugyanis feltöltik a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal honlapjára.
Amint ez lezajlott, a jelenlegi elképzelések szerint idén novemberben nyújtjuk be az uniónak a Partnerségi Megállapodás végleges tervezetét, amely már tartalmazza a magyar elképzeléseket az leendő operatív programokról. Itt több változásra is fel kell készülni, hiszen például az operatív programok száma 16-ról 9-re csökken, illetve jelentős súlyeltolódásokkal is lehet számolni - hívta fel a figyelmet Cséfalvay. A magyar elképzelések szerint a foglalkoztatás támogatására például az eddigi dupláját, 1200 milliárdot költenének 2014 és 2020 között, a kkv-k versenyképességének javítására 1100 milliárdot, a közlekedés fejlesztésére 900 milliárdot, az energiahatékony gazdaságra 800 milliárdot, ami háromszoros növekedés az eddigiekhez képest, ahogy az eddigi duplája, közel 700 milliárd forint jutna a kutatás-fejlesztés, illetve innováció támogatására is. Ezzel lehetne elérni Cséfalvay szerint azt, hogy fenntartható, magas hozzáadott értékű gazdasági növekedést érjen el az ország.
A magyar célok mindennek megfelelően meglehetősen ambiciózusak: a tervek szerint 2020-ra a foglalkoztatási ráta 75 százalékra növekszik, a kutatás-fejlesztésre fordított összeg eléri a GDP 1,8 százalékát, a megújuló energiaforrások részaránya 14,6 százalékra nő, az energiahatékonyságot 10 százalékkal növeljük, 30 százalék fölé nő a felsőfokúak aránya a lakosságban, illetve 450 ezerrel csökken a szegénységben élők száma.
Az operatív programok már készülnek, erről már az unióval is konzultálunk, ám végleges formájukat csak a következő év első negyedévére várja Cséfalvay. Pályázatok ettől függetlenül akár már hamarabb is megjelenhetnek, ám csak a hazai költségvetés terhére, hiszen, ha az operatív programokat mégsem úgy fogadják el, ahogy mi szeretnénk, akkor előfordulhat, hogy a hazai költségvetésből kell ezeket a tendereket finanszírozni. Ez azonban nem valószínű az államtitkár szerint, hiszen olyan pályázatokat fognak kiírni, amelyek már eddig is jól pörögtek, illetve benne vannak az uniós által továbbra is támogatott területeken.
PWC - Kkv-turbo
Ha szeretné megtudni, hogyan néz ki vállalkozása a befektetők, külső finanszírozók, lehetséges üzleti partnerek szemével, a PwC online szolgáltatáscsomagja segít Önnek. Készüljön fel a finanszírozókkal való tárgyalásra a KKV Turbóval!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Lehetetlen küldetésre vállalkozik a kormány a vidékiek szavazataiért?

Nyílt összeesküvésről beszél Orbán Viktor, már reggel bekövetkezik

Új katonai szövetség alakult a Balkánon: máris nagy az aggodalom

Nem tudnak menekülni az antarktiszi tudósok, a csapat egy tagja félelemben tart mindenkit

„Süvít, mint egy hajtómű", lemond Vucic, ha kiderül, hogy bevetették - perdöntő felvételek jöttek ki
Döntöttek Amerikában, erre várt a fél világ

Navracsics Tibor előhúzott egy ütőkártyát, a Balatonnál új időszámítás kezdődik

Az EU kizárja az amerikaiakat, a briteket és a törököket is a 150 milliárd eurós újrafegyverkezési alapból

A lakótelepek a mennybe mennek, a kormány megnyomta a gombot
