Bár az Európai Unió Bírósága (EUB) egy devizahiteles adós számára kedvező döntést hozott, amely kötelező érvényű lenne a többi károsultra nézve is, ám még egyetlen ilyen perben sem született ezt alkalmazó ítélet

Ismert, a Kúria fordult az EUB-hoz egy 2007-es svájci frank alapú autólízing-szerződés ügyében előzetes döntéshozatalt kérve. A magyar bíróság arra volt kíváncsi, felül kell-e vizsgálni a hazai ítélkezési gyakorlatot, és így a devizahiteles törvényeket. A döntés értelmében teljesen elölről kezdődhet minden, ami a magyarországi devizahitelesek ügyeit illeti, és tömeges perek elindítása várható.

Felcsillant a remény

Miután sokan még az érintettek köréből sem értesültek ennek híréről, az uniós bíróságon pert nyerő magyar jogász kész lenne arra is, hogy vidéki városokban, fórumokon számoljon be a sikerről. Ezzel együtt Marczingós László a Blikknek kikötötte: 

„Állampolgárok tömegei rohantak le telefonon, üzenetekben, levegőt venni nem volt időm, ezért itt is szeretném közölni: az, hogy jogászként élharcosává lettem ennek az ügynek, nem jelenti azt, hogy félresöpröm az életem. Nem vállalok egyéni ügyeket a devizahitelek frontján.”

Az ügyvéd a lap azon felvetésére, hogy a Jobbik lakossági fórumokat, országjárást hirdet a témában, hogy a hír mindenhová eljusson, azt felelte, Magyarországon rengeteg olyan devizakárosult él, akik már letudták a tartozásukat. „Sokan a duplájánál is többet fizettek vissza, de még mindig nagyjából másfél millió ember él elszámoltatás alatt a devizahitelek miatt. Ez nem pártpolitika, ez a polgárok érdeke” – fűzte hozzá.

Az ügyvéd ugyanakkor jelezte: „a parlamenti ellenzéki pártok az EU Bíróság ítéletét beviszik az Országgyűlés elé is, innen nincs visszaút!”

Mindent vissza?

Marczingós László azt vallja, fizessenek a bankok, ugyanis a döntéssel visszakerülhet a folyamat a rajtvonalhoz. 

A banktól kapott tőkeösszeg visszajár, de a kamatot és az árfolyamkockázatot nem lehet kizárólag az ügyfélen leverni 

– foglalta össze, egyértelművé téve, a törvény értelmében kamatostól visszakövetelhető a jogellenesen elvett pénz.

Emlékeztetett, az állam szerint semmiféle jogalkotási feladat nincs, pedig van az ügyvéd szerint, akiről elnevezték a több ellenzéki párt által ennek érdekében előterjesztett Lex Marczingóst.

Felelevenítette, az állam gyakorlatilag cserben hagyta a devizahiteleseket, így nem csoda az sem, hogy a mérleg eddig a bankok felé húzott. „A devizahitelesek eddigi ügyeiben a bíróságok nem vették figyelembe az uniós jogokat, az volt az álláspont, hogy bankkal szemben nem nyerhet senki” – idézte fel Marczingós László.

Marczingós egy hétfői Facebook-bejegyzésében azt írta, tízpercenként hívogatják, ehelyett azonban azt ajánlja, hívják fel a Tisza Pártot, mert ott szavai szerint van több száz ügyvéd.

Igazi földrengést okozhat a devizahiteles döntés: itt vannak a legfontosabb válaszok

Az Európai Unió Bírósága precedensértékű ítélete akár jelentős változásokat is hozhat a magyar bírói gyakorlatban a devizahiteles perekben, összefoglalónkban részletesen megválaszoljuk a felmerülő kérdéseket. Részletek.