Az elmúlt évtized boltos világát nézve 2016-ban még emelkedett a foglalkoztatottak száma, elérte a 390 ezer főt. Ezt követően azonban a mutató ellenkező irányba fordult, miközben évről-évre 5-6 százalékkal nőtt a boltos piac. Igaz, közben szervezetrendszere is formálódott - írja a Blokkk.com.

A járványhelyzet ugyanakkor alaposan megcsavarta a korábbi időszakok hagyományosként elkönyvelt piaci változásait. Például a legnagyobb létszámot az utolsó negyedévben igénylik a boltok, amikor a legnagyobb a roham a vásárlások terén. 2020 második negyedévében az iparcikkes boltzár, az utolsóban pedig a korlátozásokkal tarkított, végül visszafogott ajándékvásárlás a létszámot is lenyomta a foglalkoztatottak körében.

2021 második félévében visszatornázta magát a boltos világ a járvány előtti szintre a családok költekezését nézve, sőt, feljebb is kapaszkodott, de visszaköszönt a munkaerőhiány is, a foglalkoztatottak száma 2021-ben 2019-hez képest ugyanakkor 5 százalékkal, 19 ezer fővel csökkent - írja a portál.

2019 utolsó negyedévében a kereskedelem egészét nézve (kiskereskedelem, járműkereskedelem, nagykereskedelem együtt) 609 ezer foglalkoztatottat számlált össze a statisztika. Ez a mutató 2020 végére lejjebb csúszott 603 ezerre, ami a piac mozgásával azonos irányt jelez. De 2021 utolsó három hónapjában, amikor ugrott fel a piac, a foglalkoztatottak száma tovább csökkent, 585 ezerre.

A létszámvesztés az utolsó negyedéveket nézve két esztendő alatt 24 ezer fő volt, a kereskedelem mindhárom ágában együtt számlálva. 

A kereskedelem egészét éves szinten áttekintve azt látni, hogy a foglalkoztatottak száma 18 ezer fővel csökkent. Ezen belül a boltos világban 19 ezer fővel esett a létszám, tehát a járműkereskedelemben és a nagykereskedelemben nem volt létszámvesztés - írja a Blokkk.com.