Bár a cseh államfőnek külügyek terén inkább csak protokolláris szerep jut, és nem a frissen megválasztott Petr Pavel személye és az általa képviselt irányvonal fogja meghatározni a magyar-cseh kapcsolatokat, okozhat még problémát a magyar kormánynak a csehek döntése – nyilatkozta a Napi.hu-nak Gallai Sándor, a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Tanszékének egyetemi docense.
Mivel a választáson alulmaradt Andrej Babis politikai értékrendjében és külpolitikai pragmatizmusában, valamint fontos szakpolitikai kérdésekben közel állt a magyar kormány által képviseltekhez, az Orbán Viktor miniszterelnök vezette kabinet értelemszerűen jobban örült volna a volt cseh miniszterelnök győzelmének.
A szakértő szerint alapvetően két szempontból okozhat fejfájást Pavel színre lépése a magyar kormánynak.
- Milos Zeman aktuális cseh köztársasági elnök – akinek márciusban jár le második elnöki mandátuma – távozásával és Petr Pavel érkezésével eggyel nő azon döntéshozók száma, akik élesen bírálják az orbáni diskurzus sarokköveit: a magyar kabinet uniós, migrációs politikáját, Kínához és Oroszországhoz fűződő viszonyát.
- A Visegrádi csoport (V4) államfői találkozóin pedig még kevesebb kérdésben nyílik majd lehetőség közös – diplomáciai, politikai – nyilatkozatok elfogadására. Ez a probléma ugyanakkor nem újkeletű: már az is gyengítette a négy elnök közötti kohéziót, mikor 2019-ben Zuzana Caputová liberális politikus lett a szlovák elnök.
Andrea Michalcová, a European Values prágai kutatóintézet igazgatóhelyettese arra számít, hogy a korábban tábornokként tevékenykedő Petr Pavel színre lépésével erősödhet a Csehország, Szlovákia és Lengyelország közötti együttműködés, Magyarország pedig elszigetelődhet a V4-es együttműködésen belül. Erről a Political Capital politikai kutató, elemző és tanácsadó intézet által szervezett eseményen beszélt.
Gallai Sándor szerint azonban a cseh kutató által vázolt forgatókönyv csak akkor valósul meg, ha az idei lengyel választáson a mostani ellenzék kerülne kormányra Varsóban. Ellenkező esetben adott kérdésekben – például a jogállamiság és az uniós finanszírozás terén – fennmarad a lengyel-magyar egyetértés, míg egyéb kérdésekben – például az orosz kapcsolatok terén – erre nem sok esély mutatkozik.
Ennek alapján pedig a Corvinus docense úgy látja, jelenleg maga Petr Pavel is inkább azon politikai szereplők közé tartozik majd, akik a V4 helyett inkább 2+2-ről beszélnek, cseh és szlovák, valamint magyar és lengyel összetartással.
A szakértő emellett arra számít, hogy Petr Pavel a slavkovi – osztrák-cseh-szlovák – együttműködést is próbálja majd erősíteni, bár ennek a jövője erősen függ a szeptemberi szlovák választások eredményétől.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!