Bár a cseh államfőnek külügyek terén inkább csak protokolláris szerep jut, és nem a frissen megválasztott Petr Pavel személye és az általa képviselt irányvonal fogja meghatározni a magyar-cseh kapcsolatokat, okozhat még problémát a magyar kormánynak a csehek döntése – nyilatkozta a Napi.hu-nak Gallai Sándor, a Budapesti Corvinus Egyetem Politikatudományi Tanszékének egyetemi docense.
Mivel a választáson alulmaradt Andrej Babis politikai értékrendjében és külpolitikai pragmatizmusában, valamint fontos szakpolitikai kérdésekben közel állt a magyar kormány által képviseltekhez, az Orbán Viktor miniszterelnök vezette kabinet értelemszerűen jobban örült volna a volt cseh miniszterelnök győzelmének.
A szakértő szerint alapvetően két szempontból okozhat fejfájást Pavel színre lépése a magyar kormánynak.
- Milos Zeman aktuális cseh köztársasági elnök – akinek márciusban jár le második elnöki mandátuma – távozásával és Petr Pavel érkezésével eggyel nő azon döntéshozók száma, akik élesen bírálják az orbáni diskurzus sarokköveit: a magyar kabinet uniós, migrációs politikáját, Kínához és Oroszországhoz fűződő viszonyát.
- A Visegrádi csoport (V4) államfői találkozóin pedig még kevesebb kérdésben nyílik majd lehetőség közös – diplomáciai, politikai – nyilatkozatok elfogadására. Ez a probléma ugyanakkor nem újkeletű: már az is gyengítette a négy elnök közötti kohéziót, mikor 2019-ben Zuzana Caputová liberális politikus lett a szlovák elnök.
Andrea Michalcová, a European Values prágai kutatóintézet igazgatóhelyettese arra számít, hogy a korábban tábornokként tevékenykedő Petr Pavel színre lépésével erősödhet a Csehország, Szlovákia és Lengyelország közötti együttműködés, Magyarország pedig elszigetelődhet a V4-es együttműködésen belül. Erről a Political Capital politikai kutató, elemző és tanácsadó intézet által szervezett eseményen beszélt.
Gallai Sándor szerint azonban a cseh kutató által vázolt forgatókönyv csak akkor valósul meg, ha az idei lengyel választáson a mostani ellenzék kerülne kormányra Varsóban. Ellenkező esetben adott kérdésekben – például a jogállamiság és az uniós finanszírozás terén – fennmarad a lengyel-magyar egyetértés, míg egyéb kérdésekben – például az orosz kapcsolatok terén – erre nem sok esély mutatkozik.
Ennek alapján pedig a Corvinus docense úgy látja, jelenleg maga Petr Pavel is inkább azon politikai szereplők közé tartozik majd, akik a V4 helyett inkább 2+2-ről beszélnek, cseh és szlovák, valamint magyar és lengyel összetartással.
A szakértő emellett arra számít, hogy Petr Pavel a slavkovi – osztrák-cseh-szlovák – együttműködést is próbálja majd erősíteni, bár ennek a jövője erősen függ a szeptemberi szlovák választások eredményétől.
Nem várható belpolitikai feszültség az államfő és a kormány között
„A cseh elnök összességében gyenge hatáskörökkel rendelkezik, nem tudja közvetlenül befolyásolni egy működőképes parlamenti többséggel rendelkező kormány politikáját. Ha nincs meg a többség vagy megosztottak a koalíciós partnerek, akkor az elnöki vétó – mivel felülírása abszolút többséget kíván – okozhatna fennakadást a törvényhozásban, jelenleg azonban nem ez a helyzet” – mondta Gallai Sándor.
Hozzátette, az elnök érdemi jogosítványai közül ezért egyetlen komoly következményekkel járót kell kiemelni: ő nevezi ki a Monetáris Tanács tagjait. Ez pedig azt jelenti, hogy az államfő által kinevezettek döntenek a monetáris politika alakításáról, aminek az euró – egyelőre céldátum nélküli – bevezetéséig erős hatása lehet a kormány gazdaságpolitikai mozgásterére.
Petr Pavel egyébként nemzetközi ügyekben inkább ideologikus, liberális beállítottságú, ami a jelenlegi cseh kormány külpolitikájával összhangban van, ebből tehát a belpolitikában nem lesz a Milos Zeman elnöksége alatt tapasztalthoz hasonló konfliktus.
Andrej Babis megválasztása esetén természetesen egészen más lett volna a helyzet. Egyrészt azért, mert a korrupciós vádak alól januárban felmentett volt miniszterelnök gyakorlatilag az aktuális kormány ellenlábasának tekinthető. Másrészt pedig azért, mert a legnépszerűbb és a legnagyobb cseh párt vezetőjeként sok képviselőre, szenátorra és egyéb politikailag fontos szereplőre tudott volna – főként informálisan – hatni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság

Itt van a szomszédban az ebola, rendkívüli biztonsági intézkedések léptek életbe

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal

Váratlan lépésre szánta el magát a Revolut, ebbe is beszállnak

Hamarosan nem postáz több számlát az MVM

Jön a fordulat: saját célra 2-3 szobás lakásokat keresünk
