Közeledne egymáshoz London és Brüsszel, de több uniós tagállam újabb engedményeket követel az enyhébb brexitért cserébe a britektől a halászati jogok és a fiatalok mobilitása terén.

A tagállamok ragaszkodnak a hosszú távú halászati hozzáféréshez és az alacsonyabb tandíjakhoz az EU-s diákok számára, cserébe a kereskedelmi akadályok csökkentéséért, amelyek a 2020-as brexit óta sújtják a kétoldalú kapcsolatokat.

A brit félnek részben el kellene fogadnia az EU-szabályozások alkalmazását, beleértve az Európai Bíróság szerepét az uniós jog értelmezésében. Nagy-Britannia konzultációs lehetőséget kapna a készülő uniós jogszabályok esetén, de sem szavazati, sem vétójoga nem lenne. Emellett pénzügyi hozzájárulást is vállalna Brüsszel felé.

  • Az EU ragaszkodik ahhoz, hogy diákjai ugyanolyan, alacsony tandíjat fizessenek a brit egyetemeken, mint a brit hallgatók, ám ez a követelés kikerült a legutóbbi szövegtervezetből, miután London jelezte: nincs pénzügyi mozgástér az uniós hallgatók díjainak csökkentésére.
  • Különösen érzékeny pont a halászati jogok összekapcsolása a brit élelmiszerexportot megkönnyítő állategészségügyi megállapodással. London megpróbált ez ellen tiltakozni, de az uniós nagykövetek elutasították ezt a megközelítést. 

Így az új partnerségi nyilatkozat véglegesítése csak egy nappal a hétfői EU–UK csúcstalálkozó előtt történhet meg – adott hírt róla a Portfolio.

Elvetették az amerikai bourbon italra kivetett megtorló vámok tervét

A döntéshez a whiskey gyártó Írország, a bortermelő Olaszország és Franciaország lobbizása kellett, de még koránt sem biztos, hogy fordítani tudnak a helyzeten.