2024. júniusban az ipari termelői árak átlagosan 2,7 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbihoz képest – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A belföldi értékesítés árai 0,2 százalékkal mérséklődtek, az exportértékesítéséi 4,2 százalékkal növekedtek.
Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 1,2, az exportértékesítési árak 1,7 százalékkal nőttek, így az ipari termelői árak összességében 1,5 százalékkal voltak magasabbak.
2024. júniusban a 2023. júniusihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 0,2 százalékkal csökkentek, ezen belül a 60 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 2,9 százalékkal emelkedtek, a 38,6 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) 6,5 százalékkal mérséklődtek. Az élelmiszeripar értékesítési árai 2,7 százalékkal alacsonyabbak voltak.
Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és továbbfelhasználásra termelő ágazatokban együttesen 1,4 százalékkal csökkentek, a beruházási javakat gyártókban 5,6, a fogyasztási cikkeket gyártókban 0,6 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 4,2 százalékkal magasabbak voltak, ezen belül a 82,9 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 5,6 százalékkal emelkedtek, a 16,7 százalékos súlyú energiaiparban 5,8 százalékkal estek az árak.
2024. január–júniusban a 2023. január–júniusihoz képest a belföldi értékesítés árai 4,6, az exportértékesítéséi 1,0 százalékkal mérséklődtek, így az ipari termelői árak összességében 2,3 százalékkal voltak alacsonyabbak.
Megérkezett a fontos mutató, ilyen állapotban van a magyar gazdaság
A KSH első becslése szerint a második negyedévben a gazdasági növekedést az ipar hozzáadott értékének csökkenése fékezte. A magyar gazdaság negyedéves alapon 0,2 százalékkal csökkent.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!