A középvonalat az Egyesült Államok húzta meg egyoldalúan a hidegháború alatt, és bár Peking hivatalosan sohasem ismerte el, az elmúlt évtizedekben de facto határként szolgált Kína és Tajvan között. Az utóbbi években a kínai hadsereg vadászrepülői viszonylag gyakran lépték át a szoros középvonalát, különösképp a Tajvan és az Egyesült Államok közötti kapcsolatok miatt.

Augusztus elején a Napi.hu is megyrta, hogy Washingtonban attól tartanak, hogy Kína kártékony szoftvert telepített a kulcsfontosságú amerikai hatalmi és kommunikációs hálózatokra, amely konfliktushelyzetben időzített bombaként hátráltathatja az amerikai hadsereget.

Az amerikai védelmi minisztérium június végén jelentette be, hogy a külügyminisztérium mintegy 440 millió dollár (155 milliárd forint) értékben jóváhagyta lőszerek és logisztikai eszközök eladását Tajvannak.

Kína azonban továbbra is saját részének tekinti az 1949 óta önálló kormányzattal rendelkező szigetet, és a pekingi vezetés rendszeresen hangot ad annak a szándékának, hogy szükség esetén erővel fog gondoskodni az újraegyesítésről.

Rémisztő dokumentumfilmben mutatja be Kína, hogyan készül Tajvan megtámadására

A kínai állami televízió egy olyan nyolcrészes dokumentumfilm-sorozatot mutatott be, amelyben a katonák ígéretet tesznek: akár az életüket is feláldozzák a harcokban, ha szükséges. Bővebben >>>