Az úgynevezett steril rovartechnika módszerével Európában az elmúlt években több kutatást és kísérletet végeztek a tigrisszúnyogok számának csökkentésére, így Olaszországban, Portugáliában, Spanyolországban, Görögországban és Szerbiában. Tavaly már az isztriai Pulában is alkalmazták az eljárást – írta az Index.hr internetes portál alapján az MTI.

horvát fővárosban a legnagyobb számban az ázsiai tigrisszúnyog vagy napszúnyog, latin nevén Aedes albopictus telepedett meg.

Már az utcára sem mennek ki a horvátok, átvették a hatalmat a szúnyogok

Tehetetlenek a hatóságok, mert a szúnyogok legnagyobb fészke, a Duna és a Dráva összefolyásánál található Kopácsi rét természetvédelmi terület, ahol tilos a beavatkozás. A sok eső miatt ráadásul számos helyen kiöntöttek a folyók, a víz visszahúzódása után pedig várhatóan még több lesz a vérszívó bogár. Bővebben >>>

Genetikailag módosított steril hímeket engednek el, amelyek a természetben élő nőstény szúnyogokkal fognak párosodni. Ennek eredményeként a nőstények olyan petéket hoznak létre és raknak le, amelyekből nem fejlődnek ki újabb szúnyogegyedek – magyarázta a portálnak Ana Klobucar, a közegészségügyi intézet munkatársa.

laboratóriumban tenyésztett steril hím tigrisszúnyogokat körülhatárolt területen engedik szabadon. Később befogják őket, hogy meghatározzák, milyen messzire repültek el az adott helytől, valamint túlélési képességüket városi körülmények között. Több tojáscsapdát is felállítottak, hogy megvizsgálhassák a lerakott lárvákat.

Klobucar elmondta,

a projektet Zágráb városa finanszírozza, és körülbelül 10 ezer euróba kerül. A génmódosított szúnyogok Olaszországból származnak, a projekttől pedig azt várják, hogy jelentősen csökkenti a tigrisszúnyogok számát.

A tigrisszúnyognak nemcsak a csípése fájdalmas, de azon fajok közé tartozik, amelyek képesek betegségek terjesztésére is.

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint 50 csípőszúnyog faj él, és a turizmus terjedése miatt a jövő járványaiért a vérszívók lehetnek a felelősek.

Virológusok és a Magyar Tudományos Akadémia az állásfoglalásában jelezte, a jelenlegi kémiai gyérítés helyett biológiai szúnyogirtásra lenne szükség Magyarországon is - írta meg a Napi.hu is.

A járványügyi fenyegetettség miatt a Ökológiai Kutatóközpont és a Pécsi Tudományegyetem kutatói a lakosság bevonásával egy egész országot lefedő szúnyogmonitorozó programot indítottak még 2019-ben. A szunyogmonitor.hu oldalra bárki feltölthet fotót a példányokról, hogy a szakemberek információkat kapjanak az inváziós fajok ökológiájáról és a kórokozók terjesztésében betöltött szerepéről.

Drámaian megnőtt a szúnyogok terjesztette betegségek száma Európában

Tavaly csaknem annyi dengue-, vagy más néven csonttörő lázas esetet regisztráltak, mint az előző 11 évben összesen. Bővebben >>>