Nyilvánosságra hozta ítéletét az Európai Törvényszék a Pfizergate-ként elhíresült ügyben, miután a The New York Times beperelte az Európai Bizottság elnökét, amiért elutasította a bizottság azon kérelmét, hogy hozzák nyilvánosságra a Pfizer és Von der Leyen közötti üzenetváltásokat, amelyeket a koronavírus elleni vakcinák beszerzéséről szóló tárgyalások alatti időszakban váltottak egymással.

Az ítélet szerint a bíróság az újságnak adott igazat, amivel érvénytelenítették az Európai Bizottság döntését a lap kérelmének elutasításáról. Vagyis a kért sms-eket ki kell adni a lapnak. Ezeken felül további perköltségeket is ki kell fizetnie az Európai Bizottságnak.

Az Index azt írja, hogy a bíróság az ítéletében az uniós dokumentumokra való hozzáférésről szóló rendeletre hivatkozott, mondván, hogy annak célja az, hogy az intézmények birtokában lévő dokumentumokhoz a nyilvánosság hozzáférhessen. Így általános szabályként valamennyi dokumentumot hozzáférhetővé kell tennie az intézménynek a nyilvánosság számára.

Azonban ha a hozzáférés iránti kérelemre válaszul valamely intézmény azt állítják, hogy nem létezik a feltételezett dokumentum, akkor az állítás hitelességéhez fűződő vélelemnek megfelelően a dokumentum nem létezését is vélelmezni kell, ami azonban „megdönthető a kérelmező által benyújtott releváns és egybehangzó bizonyítékok alapján” – áll az ítéletről szóló sajtóközleményben.

A lap szerint a most hozott ítélet precedenst teremthet az uniós intézmények transzparenciájával kapcsolatosan. Ugyanis az Európai Törvényszék az ítéletében az SMS-ekre végig dokumentumként hivatkozott, azaz a jövőben más uniós tisztségviselők üzenetváltásai is annak számítanak, amennyiben a döntéshozatallal vagy annak előkészítése kapcsán releváns információkat tartalmaznak.

Szijjártó Péter szerint kibújt a szög a zsákból

Az Európai Bizottságnak az Európai Bíróság döntését tiszteletben tartva haladéktalanul nyilvánosságra kell hoznia azt, hogy milyen kommunikáció zajlott a brüsszeli testület elnöke, Ursula von der Leyen és Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója között a koronavírus-oltóanyagok megrendelésekor - jelentette ki Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán Luxembourgban.

A tárca közlése szerint Szijjártó azt mondta, az Európai Bizottság elnökéről most kiderült, hogy mikor európai emberek millióinak élete forgott veszélyben, akkor nagyon gyanús módon, gazdaságilag és minden egyéb szempontból megkérdőjelezhető módon, sms-ekben akart Pfizer-oltóanyagot rendelni.

„Na, azt hiszem, hogy innentől kezdve von der Leyen elnökasszony az utolsó, akitől bármilyen kritikát hajlandóak vagyunk elfogadni vagy megfontolni Magyarország belügyei kapcsán" - tette hozzá.

Jó kis botrány néz ki a Pfizernél

Nekiment a GSK a Pfizernek, mert szerinte jóval később hozta nyilvánosságra a Covid-vakcináinak pozitív eredményeit, mint lehetett volna. A gyógyszergyártó úgy gondolja, emögött politikai szándék volt.
Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.