A Karácsony Gergely vezette fővárosi önkormányzat 2019-ben 214 milliárd forint megtakarítást örökölt Tarlós István városvezetésétől, de mára csődbe vitték a fővárost – írja posztjában Varga Mihály pénzügyminiszter.

Annak ellenére élték fel a tartalékokat, hogy a főváros adóbevételei minden korábbinál magasabbak, iparűzési adóbevételei idén várhatóan meghaladják a 271 milliárd forintot.

főpolgármester ezt az összeget nem hajlandó befizetni, ezért fordult keresetével a Fővárosi Törvényszékhez, amely mostani végzésével visszautasította azt – teszi hozzá a tárcavezető.

A feljelentés

Karácsony Gergely június elején jelentette be, hogy benyújtja a főváros a keresetet a Magyar Államkincstár ellen, amiben azt követeli, hogy a bíróság állapítsa meg, hogy a kormány törvénytelenül von el több pénzt a fővárosi önkormányzattól, mint amennyit állami támogatásként ad – írta meg a Napi.hu.

A főpolgármester akkor is azt mondta, évek óta folyamatosan növekedő szolidaritási adó aránytalanul sújtja a fővárosi önkormányzatot, ami nem csak erkölcstelen, de törvénytelen is.

A főváros jogi álláspontja szerint a szolidaritási adó mértéke 25 milliárd forinttal több, mint amire a törvény lehetőséget ad. Az alaptörvény és az önkormányzati törvény kimondja, az önkormányzatok saját bevételei nem elvonhatók. A szolidaritási adót azonban 58 milliárd forintban maximálták, és ez 25 milliárddal több, mint az összes állami támogatás, amit kap a közszolgáltatások ellátására

– foglalta össze számításait a főpolgármester.

A vitatott 25 milliárd forintot nem fizeti be az államkincstárnak Budapest

Azonnali jogvédelmet kértek a bíróságtól, miszerint a per jogerős lezárásig tiltsák meg, hogy a NAV vagy az államkincstár levegye a főváros számlájáról ezt a pénzt.

Karácsony Gergely áprilisban jelentette be, hogy pert indítanak a közigazgatási bíróságon a Pénzügyminisztérium ellen a szolidaritási hozzájárulás miatt.

A szolidaritási adó bejelentett be nem fizetéséhez a fővárosi Fidesz-frakció korábban annyit fűzött hozzá, hogy szerintük

a törvényeket mindenkinek be kell tartani. A főváros baloldali vezetése sem buzdíthat törvénysértésre senkit, mert az – egy önkormányzati vezető, mint hivatalos személy részéről – bűncselekmény, szögezték le. A kormány később hasonló álláspontra helyezkedett.

Jött az inkasszó

Egy hétre rá, július 4-én Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes közölte, az a meglepetés érte őket, hogy a Magyar Államkincstár 3,9 milliárd forint összegben inkasszót gyakorolt a főváros számlája felett.

Ez az a szolidaritási hozzájárulás, amely miatt közigazgatási pert indítottak és azonnali jogvédelmet is kértek. Kiss Ambrus közölte, az azonnali jogvédelmet elsőfokon a bíróság elutasította, de a kérelmet kiegészítették, és újból benyújtották. Júliusban ismét nem fizetnek majd, és remélik, hogy a bíróság igazat ad majd nekik

– fűzte hozzá.

A főpolgármester-helyettes akkor azt azt mondta,

az állam hitelfelvételre kényszeríti a fővárost, hiszen a negatív egyenlegű folyószámla a valóságban hitelfelvételt jelent.

Gondban Budapest: milliárdos mínuszban a főváros bankszámlája

A főpolgármester-helyettes bejelentette, hogy elfogyott Budapest pénze, a főváros folyószámlahitelből működik. Bővebben >>>