Az ukrán védelmi hírszerzés megvizsgálta a háborúban használt orosz fegyvereket. Most közzétett jelentésük szerint 

az Egyesült Államokból, Kínából, Svájcból és az Egyesült Királyságból származó külföldi gyártású alkatrészeket találtak az orosz Tornado-S többszörös kilövésű rakétarendszerek (MLRS) lőszereiben.

Ezeket a fegyvereket használja Oroszország az Ukrajna elleni csapásra - számolt be a az ukrán Pravda. 

A kijevi hírszerzés részletes tájékoztatása szerint „az agresszor állam által Ukrajna ellen használt Tornado-S MLRS irányított rakétáinak elemzése két száloptikai giroszkóp egyidejű használatát tárta fel. A külföldön gyártott egység, amelyen nincs gyártói jelzés, kínai nyelvű indikátorpecsétekkel rendelkezik, és a kínai BSENING cég által készített gyroscopesSW-hez vizuálisan hasonlít."

Magyarázatuk szerint az orosz és a külföldi egységek hasonló kialakításúak, a legfontosabb különbség köztük a processzor típusa. Az oroszban az Egyesült Államokban gyártott, míg a külföldiben egy Svájcban gyártott  processzor található.

Mindemellett kiderült, hogy az orosz berendezések különféle külföldi gyártású elektronikai alkatrészeket is tartalmaznak, köztük az Egyesült Államokból származókat, például az Analog Devices, a National Semiconductor és a Maxim Integrated termékeit. A Kínából származó alkatrészek közé tartoznak a Panwoo Equipment Consulting és a Mornsun által gyártott alkatrészek.  Emellett az STMicroelectronics svájci gyártmányú elemeit, valamint a Golledge Electronics brit gyártású alkatrészeit is azonosították.

Az Ukrajnában lefoglalt orosz fegyverekben már 2022-ben több mint 450 amerikai, európai és ázsiai cégektől származó, külföldi gyártású alkatrészt találtak. Ezek közül sokat még az inváziót megelőző években szereztek be az oroszok.

Ezután sürgette 2023 nyarán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök a nemzetközi közösséget: korlátozza az Oroszországgal folytatott kereskedelmet, hogy megakadályozza az Ukrajna elleni fegyvergyártáshoz használt alkatrészek szállítását.

Az ukrán külügyminiszter 2024 októberében ugyancsak a szankciók és az exportellenőrzés szigorítására szólította fel szövetségeseit, miután újonnan gyártott nyugati alkatrészeket fedeztek fel egy Ukrajna felett lelőtt észak-koreai rakétában.

Oroszország hivatalosan az ukrajnai háború kezdete óta nem juthat hozzá külföldi alkatrészekhez a szankciók miatt, így általában egy harmadik fél közvetítésével érkeznek a fontos technológiák hozzájuk.