Virágos Gábor, a MNM Nemzeti Régészet Intézet Igazgatóságának régészeti főigazgató-helyettese elmondta, hogy a múzeum számos, külföldi helyszínen végez a komáromihoz hasonló kutatásokat, ám kiemelte, hogy Komárom történelmi szempontból óriási jelentőséggel bír. Hozzátette, hogy a jelenlegi kutatás tárgyát képező vár már a középkorban felépült, melyet az újkorban erődítménnyé bővítettek. Jelentőségét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a világörökség várományosai között tartják számon – számolt be róla a Felvidék.ma.
Kovács Loránd Olivér, a MNM Nemzeti Régészeti Igazgatósága tudományos igazgatója a kutatás módszertanáról elmondta, hogy igencsak széles skálán mozognak: a természettudományos kutatásoktól kezdve a geofizikai kutatásokon át a klasszikus régészeti ásatásokig minden megtalálható.
Stibrányi Máté, a komáromi vár geofizikai régészeti kutatásait végző csapat vezetője hangsúlyozta, hogy az elmúlt évek technikai fejlődésének köszönhetően, bizonyos korlátokkal ugyan, de egészen nagy területen be lehet látni a föld alá: a komáromi vár esetében pedig egy óriási területről van szó. Az aktív, több csatornás földradaros módszernek köszönhetően, 450 Megahertzes frekvencián mérnek be a földbe és megközelítőleg két és fél méter mélységből még használható adatokat küld a radar.
A Nemzeti Múzeum munkatársai elmondták, hogy a Stibrányi Máté nevével fémjelzett georadaros vizsgálatok egyedülállók, köszönhetően a technikai és szakmai felkészültségnek , illetve annak a ténynek, hogy a magyarországi nagyberuházásokat megelőző ilyen jellegű régészeti vizsgálatokat már több mint egy évtizede végzik.
A vár kutatásakor kiderült, hogy a 19. századból származó térképeken jelzett épület mellett számos kisebb, eddig nem ábrázolt, illetve nem ismert építészeti emlék alapjai láthatók. Orosz Örs, a Sine Metu Polgári Társulás elnöke abban bízik, hogy a földradaros vizsgálatok – amelyek lényege, hogy megállapítsák, hol érdemes hagyományos régészeti módszerekkel kutatásokat végezni – eredményeképpen érdemes lesz ásatásokba kezdeni a komáromi várban.
A várban eddig megközelítőleg egy hektáros területet vizsgáltak át a múzeum szakemberei. A közeljövőben tervezik átvizsgálni a vár egész területét, illetve az ott található pincéket is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Gyanúsan mozgolódnak az oroszok a hatalmas atomerőmű körül - visszavonhatatlannak tűnik amire készülnek

Titkos műveletre figyelmeztet az OTP, veszélyben az ügyfelek pénze

Feszült a pedagógusok hangulata, és a diákokon csattan az ostor

Mészáros Lőrinc több mint 36 milliárd forintot bukott a magyar gazdaság miatt

Óriásberuházás indul a Mátrában, másfél évtizeddel ezelőtt történt utoljára ilyesmi

Jön a hétvégi fizetős parkolás

Üzent az MVM azoknak, akik kiakadtak a rezsiszámlán

Horrorisztikus állapotok várhatók az M1-esen, mentik, ami menthető

Kísértetiesen hasonló törvényt fogadott el a magyar parlament, mint a Kreml
