A vételárat teljes egészében készpénzben egyenlíti ki a társaság. A tranzakcióból adódó szinergiák pedig milliárdos megtakarítás jelentenek - mondta a ma bejelentett akvizíció kapcsán Kovács F. László a BC első embere, akit a Bloomberg idézett. A vezérigazgató ugyanakkor a pontos összeget nem közölte. A BorsodChem (BC) ma szerződést írt alá a lengyel Ciech S.A.-val annak tulajdonában álló Petrochemia Blachownia S.A. 100 százalékos tulajdonrészének megvásárlására. A kazincbarcikai cég közleménye szerint a lengyelországi akvizíció jól illik a magyar vegyipari társaság több éve módszeresen végrehajtott termékportfolió-átalakítási stratégiájába, mivel a Petrochemia Blachownia-nál (PB) gyártott benzol és toluol a poliuretán kémiai műanyagoknak, az MDI-nek és TDI-nek az alapanyaga. A BC a felvásárlásból adódó szinergiák kihasználásával évetnte mintegy 1 milliárd forintot takaríthat meg. A szerződés hatályba lépése a lengyel versenyhivatali jóváhagyás függvénye. A jóváhagyás az aláírt szerződés alapján szerezhető be. A BC bejelentése nem számít meglepetésnek, ugyanis tegnapelőtt a Ciech elnöke már beszámolt az ügyletről a Dow Jones hírügynökségnek. A PB nem számít nagynak, így vélhetően nem befolyásolja érdemben a kazincbarcikai társaság megítélését. A Blachownia árbevétele mintegy 300 millió zloty, nyeresége pedig 21 millió volt tavaly, így nagyjából a BorsodChem tizedének felel meg. Dolgozói létszáma alapján még kisebb, a lengyel cégnél kétszázan dolgoznak, szemben a BC 4200-as létszámával. A lengyel Ciech vegyipari céget korábban a BorsodChem is vizsgálta, majd végül egy tőkeemeléssel egybekötött privatizáció során az állam idén februárban tőzsdén értékesített egy 15 százalékos pakettet, amivel részesedése 37 százalékra csökkent. A Ciech leányvállalata vertikálisan illeszkedik a BorsodChemhez, dél-lengyelországi elhelyezkedése lehetővé teszi, hogy a BC és cseh leánycége alapanyag-szállítójaként kapcsolódjon be a csoportba. Mint Tordai Péter, a K&H Equities elemzője korábban a portfolio.hu-nak elmondta, a BorsodChem az akvizícióval csökkenti az izocianát-gyártás kockázatát. A cégtől a BC eddig is vásárolt alapanyagot, de azokat döntően a Moltól és más gyártóktól szerezte be. A vételárat 4–9 milliárd forintra becsülik, amit a BC jelenlegi eladósodottsága mellett kényelmesen tud finanszírozni.

Tájékoztatás

A jelen oldalon található információk és elemzések a szerzők magánvéleményét tükrözik. A jelen oldalon megjelenő írások nem valósítanak meg a 2007. évi CXXXVIII. törvény (Bszt.) 4. § (2). bek 8. pontja szerinti befektetési elemzést és a 9. pont szerinti befektetési tanácsadást.
Bármely befektetési döntés meghozatala során az adott befektetés megfelelőségét csak az adott befektető személyére szabott vizsgálattal lehet megállapítani, melyre a jelen oldal nem vállalkozik és nem is alkalmas. Az egyes befektetési döntések előtt éppen ezért tájékozódjon részletesen és több forrásból, szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadóval!