Az antiszemitizmus elleni küzdelemért felelős holland nemzeti koordinátor elmarasztalta a Meta internetes óriáscéget, amiért

nem tesz eleget az antiszemita tartalmak moderálásáért felelős kötelezettségeinek a közösségi médiában – írta az NlTimes hírportál hétfőn.

A koordinátor, Eddo Verdoner a BNR rádió műsorában úgy nyilatkozott, hogy a gyenge fellépés következtében a gyűlöletbeszéd különösen a holland fiatalok körében népszerű – mintegy egymillió követővel rendelkező – Cestmocro nevű Instagram-fiókon terjedhet akadálytalanul.

Álláspontja szerint a probléma részben a Meta amerikai eredetére vezethető vissza.

Az Egyesült Államokban a szólásszabadság értelmezése jóval tágabb. Ott általában csak akkor avatkoznak be, ha a tartalom egyértelműen erőszakra vagy zavargásra buzdít. A Meta ehhez a környezethez igazodva fejlődött, ezért a gyűlöletre és diszkriminációra való felbujtás, amely Hollandiában bűncselekmény, túlzott teret nyerhet

– fogalmazott.

Verdoner szerint a legtöbb közösségi médium rendelkezik ugyan irányelvekkel a rasszizmus és antiszemitizmus ellen, ezek betartatása azonban gyakran következetlen.

A koordinátor elmondta, hogy a Meta 2016-ban változtatott a moderálási politikáján. A cég ekkor leállította a tényellenőrzést a cenzúrától való félelemre hivatkozva, és idővel fokozatosan felhagyott a gyűlöletbeszéd és egyéb szabálysértések aktív szűrésével. Mára gyakorlatilag csak azokat a bejegyzéseket törlik, amelyeket a felhasználók külön bejelentenek.

„Ez a gyakorlat a moderáció felelősségét a tartalomtulajdonosokra hárítja” – emelte ki Verdoner. Felhívta a figyelmet, hogy a Cestmocro oldal a hírek széles skáláját fedi le, azonban az izraeli-palesztin háborúról szóló bejegyzések alatt rendszeresen megjelennek antiszemita kommentek.

Az antiszemita kommentek eltávolítása nem jelenti azt, hogy valaki ne kritizálhatná Izraelt – hangsúlyozta Verdoner, hozzátéve: az izraeli politikával szembeni bírálat semmiképpen sem igazolhatja a gyűlöletkeltést.

Hozzátette: a Cestmocro tartalma jelentős szerepet játszik abban, hogyan értelmezik a fiatal hollandok a gázai háborút.

A kommentek között gyakran megjelennek rasszista, zsidóellenes sztereotípiák.

„Aki ilyen témában tudósít, annak különösen figyelnie kell az általa kiváltott gyűlöletreakciókra” – figyelmeztetett.

Verdoner felszólította a Cestmocro oldal szerkesztőit, valamint a nagy amerikai technológiai cégeket, hogy vállaljanak felelősséget. „Ezek a szereplők ne egymásra mutogassanak, hanem tegyenek konkrét lépéseket annak érdekében, hogy az antiszemitizmus terjedése megálljon” – mondta.