Túlterjeszkedik a jogszabályi lehetőségeken a jövőre hatályba lépő adótörvények rendelkezése, amely a munkavállalók és főállású vállalkozók havi bérét, juttatását egy a tevékenységi körnek megfelelő díjazás szerint állapítaná meg.
Legalábbis erre a következtetésre jutott több szervezet és szakértő, akik összesen három indítványt nyújtottak be az Alkotmánybíróságnak a kérdésben - derült ki a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesülete által szervezett rendezvényen.
A probléma az, hogy a jogszabály azzal, hogy az egyes tevékenységek díjazását a piaci árhoz köti, olyan spekulatív értéket határoz meg, amire az alkotmány szerint nem lenne lehetősége - figyelmeztetett Kolláth György alkotmányjogász, aki a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége nevében fogalmazta meg aggályait. Lehetőség van ugyan a törvényi vélelem alkalmazására - vagyis a jogszabály feltételezhet egy adott tényállást -, ám ez csak nagyon speciális és egyedi esetekben tehető meg.
Az márpedig nem tartozik ebbe a körbe az alkotmányjogász szerint, hogy egy adott tevékenységnek - hajvágás, szobafestés vagy akár adószakértői tanácsadás - mekkora a díja. Már csak azért sem, mert az egyes tarifákat a földrajzi szempontok alapvetően befolyásolják, másrészt az sem hagyható figyelmen kívül, hogy itt az egyedi kvalitás, a szaktudás is eltérő díjakat eredményez.
Megdönthetetlen vélelem kellene ahhoz, hogy ilyen alapon meg lehessen adóztatni a jövedelmet, márpedig jelenleg nincs olyan eszköz a jogszabályban, ami lehetővé tenné ezt. Az pedig alkotmányellenes, hogy egy hatályba lépett szabályozást utólag, a parlament bevonása nélkül törvényi szinten magyarázzon meg bármilyen hatóság. Vagyis akár a Pénzügyminisztérium akár az adóhatóság ad ki állásfoglalást, az nem lehet általános érvényű.
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.