Az ellenzéki Progresszív Szlovákia állt elő a bizottság létrehozásának ötletével. Martin Dubeci képviselő elmondta, a bizottság meghallgatna minden érintettet, követve a bevált külföldi példákat az ilyen bizottságok munkájával kapcsolatban, továbbá külföldi szakértőket is bevetne. Hozzátette, hogy a parlamenti pártok arányos képviseletet kapnának benne, a bizottság tevékenységét pedig titkosítani is lehetne.
Michal Simecka, a progresszívek elnöke azért bírálja a kormányt, mert szerinte a társadalom hergelésére használja a merényletet.
Olyan intézkedéseket fogadott el, amelyeknek semmi közük a merénylethez, és nem növelik sem a lakosság, sem a közjogi méltóságok biztonságát. Azt is elvárja, hogy Matus Sutaj Estok belügyminiszter és vezető beosztottjai vállalják a felelősséget.
Három hónap elteltével sem tudunk gyakorlatilag semmit arról, hol tart a nyomozás, ami aláássa az emberek bizalmát azzal kapcsolatban, hogy transzparens nyomozás zajlik
– mondta Simecka.
„A döntéseket nem az utca népe hozza meg”
Robert Fico kormányfőt május 15-én sebesítették meg a nyitrabányai kihelyezett kormányülés után. Válságos állapotban szállították kórházba, noha a teljes felépülése még hetekig eltarthat, júliusban már a nyilvánosság elé állt, majd fokozatosan visszatért hivatalába. A nyár folyamán több alkalommal is videóbejegyzésben fogalmazta meg véleményét az aktuális politikai helyzetről.
Ezek mindegyikében bírálta a progresszív és liberális ellenzéki pártokat, valamint az őket támogató sajtót. Egy szerdán este feltöltött videóban reagált a keddi pozsonyi kormányellenes tüntetésre, melyen közel 20 ezren követelték a kulturális és az igazságügyi miniszter távozását.
Robert Fico ennek kapcsán megjegyezte, tiszteletben tartja az ellenzék különböző véleményét, de a döntéseket nem az utca népe hozza meg.
A tiltakozás így olyan szellemben zajlott, miszerint a kormánykoalíció lényegében bűnözők csoportja, akik erőszakoskodnak, gyilkolnak, akik ostobák, és akiknek önként le kellene mondaniuk
– zárta mondandóját Fico, majd hozzátette: a fenyegetőzések miatt a belügyminisztériumnak szigorítania kellett a kulturális miniszter védelmén.
A kormányfő bírálta, hogy a keddi tüntetésen nem szólaltak fel azoknak a pártoknak a vezetői, amelyek a tüntetést szervezték, vagyis se Michal Simecka, a Progresszív Szlovákia, se pedig Branislav Gröhling, a Szabadság és Szolidaritás elnöke nem beszélt. Robert Fico mindkettőjüket a liberális és progresszív média, illetve a civil szervezetek szolgáinak nevezte.
„Ez azonban nem mentesíti őket a felelősség alól, ha újabb merényletre kerül sor a kormánykoalíció ellen” – jegyezte meg a szlovák kormányfő.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon, Redditen vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!