Az OPEC+ aktívan tárgyal Iránnal, hogy részesei legyenek az olajországok termelésmennyiségre vonatkozó rendszerének és megállapodásának. A tárgyalások sikeres kimenetele a Nemzetközi Energiaügynökség szerint feloldhatná az iráni exportra vonatkozó amerikai szankciókat, ami 1,3 millió hordó/nap iráni olajat hozhatna vissza a piacra. Ez enyhíthetné a szűkös globális kínálatot, és némileg enyhítené a rallyt, amely az irányadó árakat alig néhány dollárral a hordónkénti 100 dollár fölötti szintekre emelte a héten.
Az ország olajexportjára vonatkozó szankciók következményeként Irán mentesül a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete és szövetségesei közötti, OPEC+ néven ismert, az olajkínálat korlátozásáról szóló, meglévő megállapodás alól. Bár ez a mentesség lehetővé teszi Irán számára, hogy növelje a kitermelést, az olajkartellként is emlegetett OPEC+ végül arra fog törekedni, hogy Iránt bevonja a megállapodásba - tudta meg a Reuters.
"Nagyon valószínű, hogy az OPEC integrálja Iránt a megállapodásba, mivel nincs más lehetőség" - mondta egy OPEC+ forrás, aki hozzátette, hogy az atomalku felújításáról szóló egyezmény közelinek tűnik.
Egy, az iráni álláspontot jól ismerő forrás szerint Irán először arra fog törekedni, hogy helyreállítsa elvesztett termelését, de valószínűleg az OPEC+-szal folytatott tárgyalások után bele fog egyezni egy kvótába. Irán az OPEC öt alapító tagjának egyike.
Irán mintegy 2,5 millió hordó olajat pumpál, ami mintegy 1,3 millió hordóval kevesebb, mint 2018-ban, amikor Donald Trump volt amerikai elnök kivonta az Egyesült Államokat az atomegyezményből és újra szankciókat vezetett be, drasztikusan csökkentve Teherán olajbevételét.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Újabb szigor jön az egészségügyben

Kamatugrás: közel 8 százalékra vált az egyik legnépszerűbb állampapír

Drasztikusan csökkentek a keresetek – így nyomták le a futárbéreket

Kelet-európai bíborost bízott meg utolsó kívánságának teljesítésével Ferenc pápa

Ausztriának befellegzik, jön a recesszió

Besokalltak a vasutasok: magát Lázárt kérik, hogy védje meg őket az utasoktól

Ez a nyelv egyre fontosabb a munkaerőpiacon

Újabb európai országot támadnak az oroszok

Erdő Péter megvalósíthatja a több száz éves magyar álmot, mutatjuk a legfrissebb számokat
