A levélben Kincses Gyula arra hívja fel a miniszterelnök figyelmét, hogy véleménye szerint "a járvány rávilágított arra, hogy a magyar egészségügy szerkezeti és financiális megújítása mára halaszthatatlanná vált" - írja az Index.hu.
Kincses szerint a magánegészségügy önmagában nem megoldás, és milliók számára nem hozzáférhető, "nemcsak a járvány súlyosabb szakaszában, de szervezeti és felszereltségi okok miatt, az egészségügy újraindításával járó terhelt időszakban sem képes a teljeskörű, betegbiztonságot garantáló működésre".
Kapcsolódó
A MOK elnöke szerint egy átlátható, betegbiztonságot garantáló rendszer az egyik legfontosabb közérdek, amelyhez elengedhetetlen a orvosok bérének rendezése. "A magyar emberek egészségének védelmét nem lehet tovább - a gyorséttermi dolgozókéval megegyező 900 forintos orvosi és a szakmunkásokétól is elmaradó - 1700 forintos szakorvosi nettó órabérre építeni" - hangsúlyozza a levélben.
Kincses szerint bérrendezés nélkül nem állítható meg az orvosok elvándorlása, nem garantálható az egészségügyi közellátás, a járvány elleni hatékony védekezés, nem számolható fel a hálapénz rendszere és az egészségügy megindult átalakításához nem nyerhető el az orvosok tevőleges együttműködése.
Kincses megjegyzi, hogy a MOK által készített bértáblát az Emberi Erőforrások Minisztériuma befogadta tárgyalási alapként tavasszal, de a járványügyi védekezés miatt a tárgyalások félbeszakadtak. A tárgyalások újraindítását eddig egyelőre eredménytelenül kérték - teszi hozzá.
A járvány első szakaszának sikeres leküzdése után viszont Kincses szerint már nem a tárgyalások folytatása, hanem a bérrendezés vált halaszthatatlanná.
A MOK által a bértáblában az általános orvosnak 2500, a szakorvosnak 4300, a pálya végén lévő szaktekintélynek 7000 forintos nettó órabért javasol, amivel a hálapénz is megszűnhetne.
Kincses arra mutat rá levelében, hogy az eközben benyújtott 2021-es költségvetésben a gyógyító-megelőző eljárások tervezett 9,6 százalékos emelése nem fedezi az egészségügy betegbiztonságot garantáló és a járványveszély miatt megnövekedett költségű működését, sem pedig az egészségügyi dolgozók pályán- és itthontartásához szükséges bérek fedezetét.
Orbán Viktor egyébként a héten egy képviselői kérdésre válaszolva a parlamentben az mondta: július 1-jével fizetik ki az 500 ezer forintos plusz juttatást az egészségügyi dolgozóknak. A kormány Facebookon terjedő tájékoztatása továbbá azt is hirdeti, hogy idén még egy 20 százalékos béremelésre is számíthatnak az egészségügyi dolgozók.
Koronavírus
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Gyerekrablók tartják rettegésben az országot, kitört a pánik

Nem vesződnek az árrésstoppal, jöhet az állami boltlánc

Van 4500 millió forint a lakosságnál, Varga Mihály dönt, meddig maradhat ott

Teljes vasúti leállás az egész országban, az oroszok hackelhették meg a rendszert

Kitiltanák a villanyautót egy társasházból, itt az újabb konfliktusforrás

Itt az árrésstop mérlege: élelmiszerek százai lettek drágábbak

Pusztítóan veszélyes csalás terjed, de lehet ellene ügyesen védekezni

Egyre több a bukás a forgalmi vizsgákon, valami nem stimmel

Ha eltűnt az idővonala, akkor van egy rossz hírünk
