Arra kérik a lakosságot, hogy ha inváziós csípőszúnyoggal találkoznak, akkor a fogás helyének és idejének megjelölése mellett küldjék el a példányt nekik, vagy küldjenek róla fényképet a [email protected] címre vagy postán, Dr. Soltész Zoltánnak: Ökológiai és Botanikai Intézet, Ökológiai Kutatóközpont, 2163 Vácrátót, Alkotmány utca 2-4. címre.

Hangsúlyozták,

a MosquitoAlert magyar nyelvű mobiltelefonos applikáció is segítséget jelenthet a lakosságnak.

Az inváziós csípőszúnyogok azért veszélyesek, mert számos olyan kórokozót terjeszthetnek, amelyet a magyarországi csípőszúnyog fajok nem.

Az inváziós csípőszúnyogok aktívan csípik az embert, a házi- és vadállatokat, a kétéltűeket, hüllőket és madarakat, így terjeszthetnek állatról emberre terjedő kórokozókat

– írták.

Az inváziós csípőszúnyognak három alfaja van: az ázsiai tigrisszúnyog, a koreai és a japán bozótszúnyog. Bővebb tájékoztató olvasható a kutatóközpont honlapján, a szunyogmonitor.hu-n.

Megkongatták a vészharangot a virológusok: folyamatos járványveszélyben élünk

Magyarországon a Nemzeti Népegészségügyi Központ adatai szerint 50 csípőszúnyog faj él, és a turizmus terjedése miatt a jövő járványaiért a vérszívók lehetnek a felelősek. Virológusok és a Magyar Tudományos Akadémia az állásfoglalásában jelezte, a jelenlegi kémiai gyérítés helyett biológiai szúnyogirtásra lenne szükség Magyarországon is. Bővebben >>>

Tömeges szúnyoginvázióhoz vezetett a sok csapadék

A változékony, gyakran esős időjárás, valamint a folyókon az elmúlt hetekben levonult kisebb árhullámok következtében számos területen tömegesen megjelentek a szúnyogok. Több mint 90 ezer hektáron gyérítik a szúnyogokat, reagálva a hirtelen szúnyoginvázióra - írta meg a Napi.hu.

A legjelentősebb ártalom a folyók menti településeken alakult ki, de az összegyűlt csapadékvíz is sok területen okoz szúnyoginváziót. A nagyobb tenyészőhelyeket folyamatosan vizsgálják a katasztrófavédelem által megbízott szakértők, ahol lehetséges, ott szelektív, biológiai készítménnyel végeznek lárvák számát csökkentő beavatkozásokat. Ennek helyszíneit a gyorsan változó környezeti állapotokhoz igazodva jelölik ki.

Megesznek minket a szúnyogok, már a földről is irtani kell őket

Már a kifejlett szúnyogokra is rámennek, nemcsak a lárvákra. Jön a kémiai gyérítés a Balatonnál. Bővebben >>>