A feltörekvő országok közül nagyon sok gazdasági életét alapvetően befolyásolja az, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve éppen milyen monetáris politikát folytat. Egy sor országban az dönti el, lehet-e gazdasági fellendülés, hogy éppen mennyire nagylelkű a Fed, s bármennyire is durván hangzik ez, attól még nem lesz kevésbé igaz.
Pont emiatt, most hogy a Fed elkezdett szigorítani, s a dollár erősödni, komoly veszélybe kerültek ezek a feltörekvő országok, akárcsak a 80-as évek elején. Akkor a dollár masszív erősödését a feltörekvő országok tucatjainak csődje követte - emlékeztet David Lubin a Citi feltörekvő piaci vezető közgazdásza a Financial Times-ban megjelent elemzésében.
Kapcsolódó
A Fed kamatpolitikája a tőkeáramlásokon keresztül két csatornán érinti ezeket az országokat. Ha alacsonyabbak relatíve a dollárkamatok, akkor általában könnyebbé és olcsóbbá válik ezeknek az országoknak is a finanszírozás, ha azonban emelkednek, akkor a tőkeáramlás iránya megfordul. Ráadásul emelkedő dollárkamatok mellett rendszerint a dollár is jelentős erősödésnek szokott indulni, ami tovább súlyosbítja a problémákat, több csatornán keresztül is.
A szakértő szerint az erős dollár legalább négy alapvető csatornán keresztül teszi nehezebbé az életet ezen országoknak. Az első, hogy dollárerősödés idején jellemzően jelentősen lassulni szokott a globális kereskedelem növekedése. Ennek oka, hogy a dollár még mindig a legfontosabb elszámolási devizája a globális kereskedelmi tranzakcióknak és a legtöbb áru árát dollárban határozzák meg. Így ha a dollár erősödik, akkor az a világ többi részét első körben automatikusan szegényebbé teszi, hiszen minden más devizában megszerzett jövedelem vásárlóértéke csökken.
A második, hogy az erősebb dollár automatikusan rontja a feltörekvő országok hitelkockázatát, mivel ezek jelentős része rendszerint dollárban adósodik el. Ez különösen az alacsonyabb jövedelmű országokat sújthatja, hiszen ezek számára még nehezebb saját devizában eladósodni, néha még a legnyugodtabb piaci körülmények között is.
Meglepő módon Kína sem örül az erős dollárnak
Harmadszor, az erősebb dollár a kínai gazdaság számára is kedvezőtlen. Ami Kínának kedvezőtlen, az kedvezőtlen szinte az összes feltörekvő gazdaságnak, tekintve, hogy a globális ellátási láncokon keresztül komoly befolyással van teljesítményükre a kínai gazdaság teljesítőképessége és nyersanyagkereslete.
Korábban az volt az uralkodó nézet, hogy a gyengébb jüan és erősebb dollár jó Kínának, azonban van két erő, ami pont az ellenkező irányba hat. Az egyik, hogy az importált nyersanyagok drágulásán keresztül az erősebb dollár komolyan csökkenti a kínai cégek profitabilitását. A másik, hogy a gyengébb jüan eddig rendszerint erősítette a Kínából való tőkekiáramlást, amit a hatóságok igyekeznek elkerülni.
Végül, de nem utolsósorban az erősödő dollár egy csomó országban erősíti az amúgy is magas inflációs nyomást, mint ahogy ez a múltban mindig is történt. Az elmúlt években sokan elfelejtették ezt a hatást, ez azonban csak annak volt köszönhető, hogy az infláció hosszú ideig globálisan makacsan alacsony maradt. Ráadásul a gyengülő hazai deviza, az erősödő dollár és az emelkedő infláció egymást erősítő folyamatokká válhatnak.
Volt már ilyen a 80-as évek elején
A szakértő szerint a globális gazdaság folyamatai egyre kedvezőtlenebbé válnak a feltörekvő gazdaságok számára. A recesszió növekvő kockázata a nyugati gazdaságokban, a kínai gazdaság kényelmetlen lassulása párosul az emelkedő finanszírozási költségekkel, az emelkedő inflációval és az egyre inkább akadozó élelmiszer-ellátással egy csomó ország számára. És az csak a felszín, ami alatt a politikai döntéshozók azon fáradoznak, hogy a nagy gazdaságokat, Az Egyesült Államokat, Kínát és Európát minél inkább függetleníteni tudják a globális ellátási láncoktól. Ez óhatatlanul a feltörekvő országokba irányuló működőtőke befektetések csökkenéséhez vezethet.
Ebben a helyzetben az erősödő dollár az, ami a legkevésbé hiányzik ezen országoknak. Érdemes visszaemlékezni a korai 80-as évekre, amikor a dollár mintegy 80 százalékkal erősödött és a feltörekvő gazdaságok tucatjai mentek csődbe.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ha jól fizetett dolgozó szeretne lenni: ez ma a top 5 munkaerőpiaci tévhit

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Ezt ne csinálja otthon, nagyon durván megbüntethetik érte
