Az Egyesült Államok Védelmi Minisztériuma (Pentagon) döntést hozott arról, hogy
egy Ukrajnának szánt kulcsfontosságú drónellenes technológiát átcsoportosít az amerikai légierő közel-keleti egységeihez.
Ez a lépés aggodalmat keltett a kongresszusban, mivel Ukrajna jelenleg is intenzív harcokat folytat az orosz drónok ellen.
A szóban forgó technológia a közelségi gyújtókat érinti, amelyeket az Advanced Precision Kill Weapon System (APKWS) rakétákhoz használnak. Ezek a gyújtók lehetővé teszik, hogy a rakéták a célpont közelében robbanjanak fel, hatékonyan semlegesítve az ellenséges drónokat. Ukrajna eddig sikeresen alkalmazta ezeket a rendszereket az orosz drónok elleni védekezésben – írja a CNN.
A Pentagon a közelmúltban tájékoztatta a Kongresszust arról, hogy ezeket a gyújtókat mostantól az amerikai légierő közel-keleti egységeihez irányítják át. A döntés hátterében az áll, hogy az amerikai erők felkészülnek az Irán vagy a jemeni Houthi lázadók esetleges dróntámadásaira.
Pete Hegseth védelmi miniszter egy belső feljegyzésben engedélyezte a gyújtók átcsoportosítását, hivatkozva arra, hogy az amerikai légierő sürgős igényt jelentett be ezekre az eszközökre. Ez a lépés azonban kérdéseket vetett fel a Kongresszusban, különösen azok körében, akik aggódnak Ukrajna védelmi képességei miatt.
Celeste Wallander, aki korábban a Védelmi Minisztérium magas rangú tisztviselője volt a Biden-kormányzat idején, hangsúlyozta: "Ez a képesség létfontosságú Ukrajna rétegzett légvédelme szempontjából az orosz támadások ellen."
Ugyanakkor elismerte, hogy az amerikai személyzet és bázisok védelme a Közel-Keleten szintén sürgős feladat.
Az Ukrajna Biztonsági Segítségnyújtási Kezdeményezés (USAI) keretében korábban több milliárd dollár értékben biztosítottak fegyvereket és alkatrészeket Ukrajnának. Bár a program forrásait már felhasználták, a szállítások várhatóan az idei évben és jövőre is folytatódnak, hacsak a Trump-adminisztráció nem irányít át további rendszereket az amerikai katonai készletek feltöltésére.
A döntés hátterében az is állhat, hogy a Trump-adminisztráció nem kért további finanszírozást az USAI számára, és nem mutatott hajlandóságot arra, hogy további segítséget nyújtson Ukrajnának. Ez valószínűleg hatással lesz a jelenlegi háborús helyzetre.
A Kongresszus egyes tagjai most vizsgálják annak lehetőségét, hogy növeljék a drónellenes rendszerek alkatrészeinek gyártását, beleértve a jelenlegi költségvetési egyeztetési törvényjavaslatot is. Egy kongresszusi segéd szerint a Pentagon gyorsan tájékoztatta a törvényhozókat a gyújtók átcsoportosításáról, hogy a Kongresszus figyelembe vehesse ezt a költségvetési tárgyalások során.
Egy másik, demokrata párti kongresszusi segéd azonban bírálta a döntést:
"Elvenni Ukrajnától a kétségbeesetten szükséges fegyvereket ebben a kritikus időszakban elképzelhetetlen. Az, hogy nem magyarázzák meg ennek a lépésnek a szükségességét, azt sugallja, hogy ez akár büntető jellegű is lehet."
Az események fényében Ukrajna továbbra is szembesül az orosz drónok és rakéták jelentette fenyegetéssel, miközben az amerikai támogatás irányának változása új kihívásokat jelenthet a védekezésben.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Fontos dologról döntött az Országgyűlés, változások jönnek

Riadó a Fidesznél: akár kétharmadot is szerezhet a Tisza?

Azoknak lett igazuk, akik szerint furcsa a Mohu 33 milliárdos extraprofitja

A kínaiak már Sopronban vannak, és fahidat ácsolnak

A Kossuth térre vonulnak a tanárok

Politikai okok miatt kell Djokovicnak elhagynia a hazáját

Minden ügyfelet érint az OTP döntése: erről tudnia kell

Orbánék átpasszolták a devizahiteles ügyeket, a bíróságok pedig megállították

Stadion helyett sportpark: saját erőből épülhet meg az Újpest gigaberuházása
