Zsiday Viktor befektetési szakértő szerint
mindössze nagyjából évi egy százalékkal nőtt a munkaerő termelékenysége Magyarországon az elmúlt 15 évben,
Kapcsolódó
ami borzasztóan kevés. Úgy véli, az alacsony ütemet számos tényező okozza, de ha csak egyet kellene kiemelnie, ami a legfontosabb, akkor az szerinte a verseny hiány lenne.
A blogbejegyzésében úgy fogalmaz, hat pontban alátámasztva érveit, hogy a magyar kormányzat számtalan módon, és jellemzően nehezen kiszámíthatóan, ad-hoc jelleggel avatkozik be a piacba, ami rendkívüli módon megnehezíti a normális működést, mivel akár egy nap alatt változó, időnként visszamenőleges vagy azonnal bevezetendő szabályozásokat, különadókat vezet be.
Ehhez járul hozzá szerinte az is, hogy gyakran kérdőjelezhető meg a hazai intézményrendszer függetlensége és gyorsasága. Ilyen intézmények nélkül azonban nincs jól működő piacgazdaság.
Az is probléma szerinte, hogy bizonyos szektorokban csak néhány, jellemzően államközeli szereplő van, ide betörni szinte lehetetlen.
Más szektorokban pedig támogat egyes szereplőket a kormányzat, míg másokat büntet, „a szocializmus logikájához hasonlóan a hatékonyabbaktól elvéve és a kevésbé versenyképesek felé átcsoportosítva.”
Az érvei között szerepel, hogy a gazdaság szereplői számára az EU-s állami források megszerzésére optimalizálás gyakran sokkal jövedelmezőbb, mint helytállni a piaci versenyben, ami nyilvánvalóan számukra torzítja az ösztönzőket.
Az utolsó érve szerint bizonyos gazdaságpolitikai elemek a hatékonyság növelése helyett a gyengén működő szereplők kisegítésére irányulnak. Szerinte erre jó példa a forint állandó leértékelgetése, ami csak rövidtávon segíti az exportőröket, hosszútávon viszont káros.
Zsiday úgy véli, ha nem lesz változás, akkor nem várható el az eddigi egy százalékos termelékenység-növekedésnél több, emellett pedig csak 1-2 éves távon lehet, akár még a kívánt 3-6 százalékos sávban is felpörgetni a gazdaságot, hosszabb távon viszont ez ebben a struktúrában szerinte szinte lehetetlen.
Itt a kormány új célja, rájöttek, hogy fontos a béremelés
Nagy Márton szerint jövő évtől 3-6 százalék között alakulhat a GDP növekedési üteme, ami együtt fog járni a gazdasági növekedésen alapuló gyors bérkonvergenciával. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Rohamtempóban szállítják le az autókat, hogy elkerüljék a vámokat

Volt NATO-tábornok: 2027-ben törhet ki a világháború, de már idén is nagy baj lehet

Leválasztanak minket? Trump és Putyin kézfogása átrajzolhatja a geopolitikai határokat

Botrány, román hallgatók tömegei rövidítették meg a diákhitel központot

Trump-hatás? Óriási kaszában a korábbi demokrata-párti milliárdos

Óriási támogatást kapnak a nyugdíjasok, ebből szépíthetik a házukat

Az osztrákok is készülhetnek a katonai szolgálatra, a németek jövőre már soroznak

Kidobhatjuk elavult számítógépünket: íme a Microsoft rossz híre

Orosz-amerikai megállapodás született, a magyar kormányfő vétózott
