Bár a munkanélküliség az európai országok többségéhez hasonlóan Magyarországon is magas,  hazánkban - a globális átlaggal megegyezően - a megkérdezettek több mint harmada, 34 százaléka nyilatkozott úgy, hogy nehezen talál megfelelő munkaerőt. Tavaly ez az arány csak 23 százalék volt - derült ki a  Manpower munkaerő-piaci szolgáltató az MTI-nek eljuttatott éves tehetség felméréséből.  Az eredmények szerint idén a legnehezebben betölthető munkakörök Magyarországon a szakmunkási, a gépkezelői, a mérnöki, és az értékesítői állások.  A nemzetközi összesítés szerint az öt legnehezebben betölthető munkakör a szakmunkás, a mérnök, az értékesítő, a technikus és az informatikus pozíció. Állítólag nehéz  találni vendéglátóipari személyzetet, sofőröket, könyvelőket, pénzügyi munkatársakat, informatikusokat, adminisztratív, irodai és személyi asszisztenseket, illetve csoportvezetőket is.

A magyar munkaadók 52 százaléka szerint a szakemberhiánynak semmiféle hatása nincs a cég működésére, és csupán 23 százalék véli úgy, hogy a megfelelő munkaerő hiánya nagy gondot okoz.  "A munkaadók világszerte kezdenek hozzászokni a szakemberhiányhoz, amely a globális recesszió elmúltával a jövőben egyre súlyosabbá válik. Ez a kényelmes, beletörődő álláspont azonban komoly veszélyt jelent, hiszen a cégek fejlődésének - és általában a gazdasági növekedésnek - a kulcsa a jól képzett munkaerő" - hangsúlyozta Kiss Judit, a Manpower ügyvezetője.

A legnagyobb problémának azt tartják a munkaadók, hogy az álláskeresőknek szakmai vagy technikai képességei hiányosak, vagy egyáltalán nincsenek pályázók. Magyarországon a gyakorlat hiánya a fő progléma, második a szakmai vagy technikai képességek hiánya, a harmadik pedig az, hogy a jelentkezők magasabb fizetést szeretnének, mint amennyit a munkaadó ajánlani tud. Harminckét százalék (nemzetközi szinten 25) olyan jelentkezőt választ, aki képes elsajátítani a hiányzó szakmai készséget,  de a magyar cégek 38 százaléka a meglévő munkatársakat képzi inkább.

A felmérés szerint  Japánban van a legnagyobb hiány szakemberekből (81 százalék küzd nehézségekkel), őket Brazília követi, Európában pedig Bulgária az első 51 százalékkal, de sok német cég is munkaerőhiányra panaszkodik. Tavaly a lengyel munkaadók jelentették a legkisebb szakemberhiányt (4 százalék), ám idén ez  37 százalékra ugrott, míg Írországban csak 2 százalék nem talál megfelelő munkatársat.

A Manpower 41 országban végezte el reprezentatív felmérését, Magyarországon 750 cég vett részt a kutatásban.

Nincs nyelvet tudó szakmunkás

A szakmunkás pozíciókra nehezen találnak jó jelölteket a multinacionális cégek, Ennek oka jórészt abban rejlik -  hogy a magyar oktatási rendszer szakmunkásképzése nagyon le van maradva a valós piaci igények nyújtotta követelményrendszertől. Érthetjük ezalatt a nem megfelelő,  korszerűtlen technológiák tanítását, illetve hogy multinacionális cégnél egy szakmunkástól is elvárt lenne az angol vagy a német nyelv  minimum társalgási szintű ismerete. Sajnos, oktatási rendszerünkben ezekre a valós piaci igényekre még nem fektetnek elég nagy hangsúlyt, így a cégek kénytelenek saját képzés keretében képezni szakembereiket, nyilatkozta lapunknak Ruff Gabriella, a Karrier Hungária ügyvezetője. A cég rendszeresen közvetít főleg vezetőket és beosztottakat is, főleg külföldi tulajdonú cégeknek.

Jó példákat is látni ezeknek a megkövült problémáknak a megoldására: sok térségben szoros együttműködés alakult ki a térségi munkáltatók és a képző intézmények között, ezáltal csökkentve a kereslet és kínálat között tátongó rést. Ezt az együttműködést szorosabbra lehetne fogni országos szinten, ha a munkáltatók ilyen jellegű tréning költségeiket elszámolhatnák a szakképzési hozzájárulás terhére, vagy egyéb módon csökkenthetnék vele adókötelezettségeiket, javasoná Ruff Gabriella. Sajnos egyelőre nem látszanak biztató jelek: bár egyes uniós támogatású programok segíthetnek a munkavállalók képzésében, a "megújuló" szakképzés továbbra sem fog kínálni a tervek szerint sem nyelvoktatást, sem magasabb szintű általános képzést.

A többi területen a Karrier Hungária nem észlel kiemelkedő nehézségeket. Szerintük megfelelő toborzási technikákkal 2-6 hét alatt lehet találni szakképzett értékesítőket, adminisztratív munkaerőt, könyvelőket. Az egyedi eseteket számos tényező befolyásolhatja, egy korábbi megkeresés során kiderült, a fizetés és a juttatások mellett kiemelkedően fontos lehet a munkahelyi környezet milyensége, az elérhető képzések, a munkabeosztás vagy az előrelépési lehetőség.