Egyetemisták is készülnek a magyar uniós soros elnökségre, ezért kutatókkal együtt keresték a válaszokat az Európa előtt álló kérdésekre. A House of European Affairs and Diplomacy (HEAD) diákszervezet és Európai Uniós Ügyek Minisztériuma által közösen szervezett konferencián a Pécsi Tudományegyetemen az európai demográfiai változásokkal és a migrációs kihívásokkal foglalkoztak.
Válság van!
Melegh Attila, a Központi Statisztikai Hivatal Népességtudományi Kutatóintézet tudományos főmunkatársa az előadásában kiemelte, Európa kifejezetten bonyolult helyzetben van, hiszen a gazdasági súlyából az elmúlt évtizedekben folyamatosan veszít a kontinens, de ezzel együtt a migrációs súlya nem változik. Melegh Attila arra a különösen érdekes tendenciára mutatott rá, hogy a globális egyenlőtlenségek csökkenek, és a migrációt kiváltó okok egy része mérséklődik, viszont ezzel párhuzamosan a globális migráció tovább növekszik. Ezentúl a jelenlegi geopolitikai rend átalakulása, az újrablokkosodás miatt sokasodó konfliktusok csak növelni fogják globális szinten a kényszermigrációt, ezért kijelenthető, hogy továbbra is válság van – zárta az előadását a kutató.
2070-re milliókkal csökkenhet Magyarország lakossága
Az első panelbeszélgetésben Pári András, a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és Családokért (KINCS) kutatási vezetője felhívta a figyelmet, hogy a magyar kormány családtámogatásainak köszönhetően 2021-ben megközelítette az 1,6-ot Magyarországon a termékenységi arányszám és a Covid-világjárvány utóhatásainak következményében sem esett másfél alá, ami figyelemreméltó eredmény. Az Európai Unió tagállamaiban 2022-ben a hatodik legmagasabb termékenységgel rendelkezett Magyarország, míg 2011-ben sereghajtók voltunk. A következő években fontos lenne, ha a mérőszám mutatója egyre közeledne a kettőhöz.
Tartós, hosszú távon kiszámítható családpolitikára van szükség egy országban ahhoz, hogy az esteleges negatív tendenciákat pozitívvá lehessen változtatni – ezt már Kovács Marcell, a Központi Statisztikai Hivatal Népszámlálási és Népesedési Statisztikai főosztályvezetője mondta. A szakértő ábrákkal mutatta be, hogy az előrejelzések szerint a következő 50 évben folyamatosan csökkenni fog az ország lakossága, azonban hozzátette, ilyen hosszú időtávon ez mindössze becslés, hiszen rengeteg ismeretlen tényező boríthatja fel a jelenlegi tendenciát. A két előadó kiemelte, a csökkenő vagy növekvő népességszám önmagában nem mutat meg sokat egy ország állapotáról, azonban a szakpolitikák kialakításánál a döntéshozóknak érdemes figyelembe venniük a statisztikákat.
Évtizedes kihívással néz szembe Európa
A munkaerőpiaci nehézségeket nem lehet migrációval megoldani – vélekedett Marsai Viktor, a Migrációkutató Intézet igazgatója. Hozzátette, az illegális bevándorlás hosszabb időtávon rendkívül éles munkapiaci helyzetet teremt, amit az Egyesült Államokban tapasztalható folyamatok tökéletesen megmutatnak. Ennek oka, hogy az USA-ban illegális foglalkoztatottaknak kevesebb bért fizetnek, kevésbé biztosítják számukra a munkavédelmi előírásokat, így ez társadalmi feszültségekhez vezet.
A magyar társadalom a legtöbb felmérés szerint, az ismeretlentől fél – hívta fel a figyelmet a Pécsi Tudományegyetem professzora, Tarrósy István. A bizonytalan jövőtől való szorongás, félelem nem új keletű. Kifejtette, ha Magyarországon a bevándorlás társadalmi hatásait vizsgáljuk, akkor összetett folyamatokat tapasztalunk. A bevándorlás elutasítása általánossá vált a magyar társadalomban, azonban a legális és szabályozott keretek között zajló migráció egyre növekvő méreteket ölt, hiszen külföldi munkaerő, illetve tanulmányi célú migrációban érintett külföldiek érkeznek, amiről valójában nincs tudomása a magyar embereknek az országban. Ahhoz, hogy többet és jobban értsük a másikat, találkozásokra, interkulturális eszmecserékre van szükség – húzta alá Tarrósy István. Ebben a Pécsi Tudományegyetem igyekszik kezdeményező lenni és a Nemzetközi Évad programsorozatával is ezt az ügyet szolgálja.
Marsai Viktor egy másik kérdésre kifejtette, hogy az integrációs szempontból fontos különbség van az irreguláris és a reguláris migráció között, hiszen számít a bevándorlók képzettsége, tudása. Dániában érdekes modellel próbálkoznak, ahol rendkívül nagy erőforrásokat fektetnek abba, hogy ne alakuljanak ki párhuzamos társadalmak. Az északi országban mindent megtesznek, hogy integrálják a bevándorlókat, azonban, ha évek után sem sikeres a folyamat, és a külföldiek nem vesznek részt ezekben a programokban, akkor kiutasítják őket az országból.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Jó hírt kaptak a túrázók, meghátrált a kormány

Brutális veszélyben vagyunk, egyre több daganatos megbetegedés jöhet

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ha jól fizetett dolgozó szeretne lenni: ez ma a top 5 munkaerőpiaci tévhit

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak

Nem mindegy, melyik tengerparton lazulnánk az idei nyáron
