Angela Merkel kancellár politikai jövője ugyan továbbra is bizonytalan, miután kérdés, hogy a német társadalom képes lesz-e kezelni az országba érkező több százezer menekültet, ám az már biztosnak látszik, hogy a bevándorlók segítenek a német gazdaságnak. Erre szükség is lesz, hiszen a Volkswagen, az ország egyik legnagyobb vállalata, a károsanyag-kibocsátási botrány miatt rosszabbul teljesít, mint amit megszoktak tőle.
Várakozások szerint 800 ezer ember (jelentős részük a szíriai polgárháború elől menekülő bevándorló) érkezik idén Németországba, akik megjelenése 0,2 százalékpontot adhat hozzá a jövő évi GDP-hez - derül ki a Bloomberg 24 közgazdász megkérdezésén alapuló becsléséből. A felmérést november közepén végezték.
Ezzel egyidejűleg a VW-botrány hatása elhanyagolható lesz: csupán 0,03 százalékpontot morzsol le a 2016-os GDP-ből. Ha ezt összevetjük azzal a becsléssel, amelyet az IMF adott októberben a német nominális GDP-re, akkor azt kapjuk, hogy közel hatmilliárd dollárral lehet magasabb a bruttó hazai termék a két hatás eredőjeként.
Nagy kiadás
A menekülteket ellátó állami rendszer az óriási áradat miatt óriási keresletet támaszt különböző árukra és szolgáltatásokra (egyebek mellett szállást és élelmet kell biztosítania az érkezőknek), miközben maguk a bevándorlók is költik a pénzüket német földön, amivel növelik a magánfogyasztást - magyarázza a becslés hátterét Stefan Kipar, a Bayerische Landesbank müncheni elemzője.
Összességében a menekülthullám kezelése rövid távon úgy működik, mint egy állami keresletösztönző program - teszi hozzá. Ez tükröződik abban is, hogy keresztet lehet vetni a 2016-ra tervezett költségvetési többletre - említette meg a felmérésben megszólaló több közgazdász.
Kicsi hatás
A VW-hatás elemzése nehezebb. A csalással összefüggő javítások csak a cégnek okoznak kiadást, a GDP-t növelik. Ugyanez a helyzet azzal, hogy vásárlók egy része elfordul az autógyártótól, ugyanis jelentős részük másik német cég autóját fogja választani, ami a GDP szempontjából közömbös változás - magyarázza Timo Klein, az IHS Economics kutatóintézet frankfurti elemzője.
Korábban a Bloombergnek nyilatkozó elemzők azt jósolták, hogy a német gazdaság éves összehasonlításban 1,7 százalékkal bővülhet az idei negyedik negyedévben, majd valamivel kevesebb, mint két százalékkal 2016-ban és 2017-ben.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Brüsszel megunta az óraátállításosdit, el is dőlt a kérdés

Pusztító repülőgépeket ont a Boeing: a fegyverkezési láz elérte a vállalatot

Rossz hírt kaptak a magyar munkavállalók: háromnegyedüket érinti a baj

Kicsin múlt az atomkatasztrófa, vérfagyasztó hírek Oroszországból

Pont akkor távozott Tiborcz István bizalmasa, amikor kijött az ÁSZ jelentése az MNB-alapítványokról

A szomszédba már betört a járvány

Megdrágul az utazás Nagy-Britanniába

Nem egészen az történt az állampapírokkal, amire mindenki számított

Meghökkentően zárult az EU-csúcs, az ukránokon spórolhatnak
