A jövő keddi lehet az utolsó a tavaly augusztusban kezdődött kamatvágási sorozatban, majd az év végéig 4 százalékos szinten maradhat az MNB kéthetes irányadó kamatrátája − véli a Napi Gazdaságnak nyilatkozó elemzők többsége. Bár a 25 bázispontos keddi vágást még mindenki biztosra veszi, az év végével kapcsolatban már elég eltérő véleményeket fogalmaznak meg a szakértők.
Általában az országspecifikus kockázatok − így például a devizahitel-szerződések tervezett módosítása − miatt tartják néhányan indokoltnak a sorozat óvatos lezárását. Mások éppen a támogató külső környezet miatt azt is elképzelhetőnek gondolják, hogy 2,75 százalékig essen még idén a kamatráta. A féléves előretekintő szórás nagy, amit az generál, hogy a határidős kamatlábak másfél hónap után először ismét süllyedni kezdtek, vagyis a piac is inkább bizakodó a folytatással kapcsolatban.
A CIB Bank Zrt. alapforgatókönyve szerint júliusban az elmúlt hónapokhoz hasonló megfontolásból lesz még egy 25 bázispontos kamatvágás − véli Jobbágy Sándor makroelemző. A monetáris tanács (MT) a fundamentális helyzet alapján (alacsony infláció, kedvező inflációs kilátások, gyenge kereslet és gazdasági növekedés) egyértelműen további kamatcsökkentéseket lát szükségesnek, ugyanakkor a tanács már erőteljesebben figyelmeztet a külső piaci környezetből fakadó kockázatokra, amelyek óvatos kamatpolitikát tesznek szükségessé. Jó esetben lehetnek további vágások, ugyanakkor a jelzáloggal fedezett lakossági devizahitelek problémájának kezelése ügyében tett kormányzati nyilatkozatok új kockázatot jelentenek − véli Jobbágy. Ezzel az alapforgatókönyvvel ért egyet Kondrát Zsolt, az MKB Bank Zrt. vezető elemzője is, aki szerint az enyhítés addig folytatódik, amíg nincs komolyabb piaci reakció. A ciklus végét Kondrát most a 3,0-3,5 százalékos sávban látja.
Alacsony inflációs számokat, a 3 százalékos jegybanki célt több mint egy százalékponttal alulmúló értékeket vár Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Zrt. szakértője − még a maginfláció is 3 százalék körül jár. Az infláció jövőre is alacsony maradhat, igaz, több kormányzati intézkedés (tranzakciós illeték emelése, a cigaretta árrésének növelése) áremelő hatású. Az elemző szerint a várhatóan folytatódó rezsicsökkentés még a jelenleginél is lejjebb nyomhatja a drágulási ütemet az év végére, ugyanakkor jövőre a vállalati költségek növekedése a "felszínre bukhat", ha a kereslet valóban kissé magára talál. Az utóbbi hetekben világszerte megnyugodott a befektetői hangulat, miután az amerikai monetáris politikáról optimistábban vélekednek a piaci szereplők. Az árazások alapján Árokszállási úgy látja, hogy 4 százalék alatti alapkamat is kialakulhat őszre, ezzel együtt tartja várakozását, hogy a 4 százalékot elérve már nem lesz több kamatcsökkentés. A magas külső adósság miatt is kell a kamatprémium.
Az országkockázati felár mérséklődött az elmúlt egy hónapban, az infláció alacsony, így minden bizonnyal kitart a lazítás mellett az MNB − prognosztizál Gabler Gergely, az Equilor Zrt. elemzője, aki 3,5 százalékra várja idén az alapkamat alját, azonban szerinte elképzelhető egy ennél is alacsonyabb szint.

Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ingyen adja az MVM az amperbővítést, de súlyos százezrekbe is fájhat a procedúra

Figyelem, hatalmas változás jön a Messengerben

A nyugdíjas néni egész élete megtakarítását akarta befektetni: története óvatosságra int

A valóság gyorsvonatként jött szembe az ukrán elnökkel - így látja Szijjártó Péter

Szellemvárost találtak a Balaton partján

Korlátozták a tej szó használatát a boltokban: vásároljon körültekintően!

Kipécéztek egy hétköznapi tárgyat a légitársaságok: a tiltólistás holmi bárki csomagjában ott lapulhat

Zelenszkij mindent cáfol: azt mondja, már be is vetették az ukrán csodafegyvert

Németország beáll a sor elejére, és magával húzza európai partnereit is
