A kormány társadalmi vitára bocsátotta azt a törvénymódosító javaslatot, ami lehetőséget teremt az önkéntes nyugdíjpénztári tagoknak, hogy a felhalmozott megtakarításaikat adómentesen használják fel lakáscélok megvalósítására. Az előzetes számítások szerint 300 milliárd találhat helyen az ingatlanpiacon, ami egyszerre sok és kevés. Egy pénztári tag átlagosan 2-3 millió forintot mozgósíthat, amiből nem valószínű, hogy messzire jut a lakáspiacon, ha vásárlásban gondolkodik. A törvényjavaslat ugyanakkor lehetőséget biztosít a pénztártagoknak, hogy a korábbi megtakarításaikból felújítsák vagy korszerűsítsék lakásukat. Ebben az összefüggésben a 2-3 millió forintos összeg már könnyebben és hatékonyabban értelmezhető. A legutóbbi 3+3-as támogatásként nagy sikert aratott Otthonfelújítási Program keretében mintegy 2000 milliárd forint mozdult meg két év alatt, így a 300 milliárd forintos tőkeátcsoportosítás 2025-ben érezhető lökést adhat az építőiparnak.
Minden összefügg mindennel
A lakáspiac aktivitása egyszerre tükrözi a lakosság hangulatát, jövőbe vetett bizalmát és az ország gazdasági lendületét és kilátásait. Nem túlzás ezért azt állítani, hogy az ingatlanpiacon minden összefügg mindennel. A 2015-2022 között lezajlott lakáspiaci ciklus során a volumen jelentősen nőtt, az árak is megháromszorozódtak, röviden összefoglalva az ingatlanpiaci robbanás még EU-s viszonylatban kiemelkedő volt. Ehhez képest 2023-ban az infláció megugrása nem csak a lakáshitelek kamatait lökte az égbe, hanem az államkötvények hozamait is. Mindkét hatás egyszerre járult hozzá ahhoz, hogy a lakáspiac tavaly behúzza a kéziféket.
Nem lehet nem észrevenni a kormány szándékát, hogy a reálgazdasági folyamatokat ismét a régi mederbe terelje vissza az ingatlanpiac élénkítésén keresztül.
A nyáron indult Otthonfelújítási Programmal és az önkéntes nyugdíjpénztári vagyon átcsoportosításával többek között az építőipari vállalkozásokat hoznák helyzetbe. Ez a szektor ugyanis egyszerre tudja kiszolgálni a lakosság ingatlanokkal kapcsolatos céljait és növelni a GDP-t.
Az intézkedés során megmozduló 300 milliárd forint tehát egyszerre tekinthető kevésnek és soknak. Az ingatlanpiaci tapasztalat viszont az, hogy önmagában egy-egy intézkedés hatása nem értelmezhető, mert egy vizsgált időszak alatt sok tényező erősíti vagy gyengíti egyszerre a kibontakozó folyamatokat. 2022 második felében és 2023-ban a piaci szereplők túlnyomó többsége - ideértve a lakosságot is - a fékre taposott, korábban viszont kollektívan nyomták a gázpedált. Hasonló jelenségre számítunk 2025-ben is. Jövőre ugyanis nem csak a nyugdíjpénztári vagyonok mozdulhatnak meg a lakáspiac irányába, hanem a prémium államkötvényekben tartott 6-7 ezer milliárd forintnyi tőke és a 2025 tavaszán kifizetett 1300 milliárd forint összegű kamat egy része is. Ez a volumen viszont leginkább a befektetők kedvencének számított nagyvárosi és budapesti lakáspiacon landolhat..
Tekintettel arra, hogy az 1000 milliárd forintos nagyságrendű keresletnövekedés a 2022-es és 2023-as lakáspiaci forgalom negyedének, illetve harmadának felel meg, ezért ez óriási lendületet adhat a piacnak.
Mindeközben a célpontnak számított lokációkban a kínálat nem nőtt számottevő mértékben, ezért a kereslet növekedése változatlan kínálat mellett lakáspiaci árrobbanást vetít előre 2025-ben. Ha ez bekövetkezik, akkor újabb és újabb piaci szereplőknek lehet vonzóbb az ingatlanpiaci befektetés, ami lecsapódhat a lakásépítésekben is. Ez a szektor pedig a GDP növekedéséhez is hatékonyan járulhat hozzá. A 2015-2022 közötti időszak legfőbb tapasztalata, hogyha tempósan nő a GDP, az a lakossági keresletet is élénkíti a lakáspiacon. Az eddig kivárásra játszó, saját célra vásárló vevőket pedig a piacra csábíthatják az egyre nagyobb ütemben növekedésnek induló lakásárak.
Vihar előtti csend
A lakásdrágulást megelőzni kivánó vásárlók lendülete a nyári hónapokban már érezhető volt: az ingatlan.com-on eladásra meghirdetett eladó lakásokra és házakra érkező érdeklődések száma az elmúlt hónapokban már 18-20 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi időszak keresletét. Az ingatlanárak pedig gyorsuló tempóban nőnek.
Az ingatlan.com lakásárindex január-februárban még 1-2 százalékos áremelkedésről számolt be éves összevetésben, de szeptemberre az árnövekedés már közel 7 százalékra gyorsult. Budapesten pedig 9,1 százalékkal kerültek feljebb az árak tavaly szeptemberhez képest.
Elgondolkodtató, hogy az egyre látványosabb lakáspiaci élénkülés még nem tükrözi a fentiekben részletezett 1000 milliárd forintos nagyságrendű pénzeső hatásait.
A napról napra erősödő folyamatok dinamikáját elnézve nem marad más hátra, mint az öveket becsatolni, mert az ingatlanpiac 2025-ben nagy lendülettel léphet rá a gázpedálra.
Szerző: Balogh László, vezető gazdasági szakértő, igazgatósági tag, Ingatlan.com
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás

Ha jól fizetett dolgozó szeretne lenni: ez ma a top 5 munkaerőpiaci tévhit
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Tuti tippek: itt vehetünk magunknak olcsón nyaralót
