A bankszektor ismét körmöst kapott az elmúlt hetekben a kormánytól: a készpénzhez való alkotmányos jog erősítése gyanánt kétezer darab ATM-et kell telepíteniük az országban, emellett pedig a számlavezetési és egyéb, az ügyfelekre hárított költségekből is faragniuk kell, ami miatt több milliárd forintról kell lemondaniuk.

Kapcsolódó
Az előbbi felvetés kapcsán pár hete Kovács Levente, a Bankszövetség főtitkára arról beszélt, hogy az MNB vonatkozó bankjegyrendelete alapján a fintech cégeknek is részt kellene venniük az ATM-kampányban. Horváth Balázs, a RowanHill Digital vezetője az Economx megkeresésére azt mondta, a neobankok, mint a Revolut és a Wise, másik EU-s országban bejegyzett vállalatok, és EU-s licensze alapján szolgáltathatnak Magyarországon is, vagyis ez alapján nem egyértelműen kötelezhetők ilyen akcióra a magyar piacon.
Másrészt ugyanakkor a szakértő szerint a Revolut és a Wise is alapvetően digitális szolgáltatásokat épít elsősorban, így üzletpolitikailag sem érdekeltek ebben, azonban ha azt diktálják az érdekei, akkor megcsinálják, ahogy teszi ezt épp a Revolut más uniós országokban.
Horváth Balázs leszögezi, alapvetően mindkettő próbál jó viszonyt ápolni minden ország jegybankjával, elkerülendő, hogy valamilyen fogyasztóvédelmi fellépés miatt kommunikációs, vagy aktív jogi retorziók érjék őket.
„De a nap végén azért a költség-haszonszámítás alapján fognak dönteni.”
Akár ki is vonulhatnak a magyar piacról
A RowanHill Digital alapítója lapunknak elmondta, hogy a sikeres neobankok elsősorban – a klasszikus bankokhoz viszonyított – ultra költséghatékony szervezeti struktúrájuknak, operációjuknak (modern, cloud based IT) és a méretgazdálkodásnak köszönhetően sikeresek. Magyarul egyik fő vonzerejük a felhasználóbarát digitális élmény, másik pedig az alacsony díjak.

Hangsúlyozta, egyik neobank sem a magyar piacra építi a termékeit, a magyarok egyszerűen csak megkapják azt, ami máshol már működik. Így például a Revolut egy ideje fizeti már az itthoni tranzakciós illetéket, és ezt árazás szintjén beépíti a magyar lokalizációba is.
A neobankok tehát továbbra is a nagy felhasználói szegmensek igényeit figyelik, itt legfeljebb annyi befolyása van a hazai szabályozásnak, hogy ha kedvezőtlen környezeti adottságot jelentenek, akkor az egyes termékek később és/vagy drágábban jelennek meg nálunk – mondta a szakértő.
Horváth Balázs összegzése szerint ha olyan költségvállalást kényszerítenek a fintech szereplőkre, akár jogosan, ami a szolgáltatásuk árainak emeléséhez vezet, akkor a versenyelőny bukása miatt akár ki is vonulhatnak.
Leszögezte ugyanakkor, hogy a mostani jelenlétük is érezhetően pozitívan hat a piacra, mivel a pénzintézetek jelenlegi fejlődését is nagyban a fintech-ek hajtják, jól látható például, hogy a verseny jótékonyan hat a digitalizációra, a mobilbanki appokra.
Nem minden arany, ami fintech
Arra kérdésre, hogy mivel járna a versenyképesség és az innováció tekintetében az, hogyha az említett neobankok fiókot vagy leánybankot nyitnának hazánkban, a szakértő azt felelte, teljesen mások volnának az üzemeltetési költségek.
„Fiók, ügyfélszolgálat, kötelező jelentéskészítés, bizonyos szempontok szerinti auditkötelezettség önmagában a helyi létszám megtöbbszörözését jelenti. Bár látszik a Revolut magyar operációjának fejlesztése, de a pillanatnyilag futó három darab álláshirdetésük nem a jelentős létszámbővítési tervekről árulkodik” – mondta Horváth Balázs.
Ugyanakkor több olyan felhasználói szegmens is van, akinek megéri Wise-ot vagy Revolutot használni, és olyan is van, akinek nem. A szakértő megfogalmazása szerint a REvolut ugyan nagyon népszerű a 18 éven aluliaknál és a huszonéves fiatalok körében, és ezek a felhasználók egyre kisebb eséllyel fognak bemenni egy klasszikus hazai bankba, főleg, ha folyamatosan fejlődik a termékpaletta a neobankoknál és egyre kisebb lesz a szolgáltatásban a különbözőség neo és klasszikus között.
Azonban ez csak addig lesz elég, amíg ezek a felhasználók nem lépnek új életszakaszba. „Azaz, amikor eljön az első lakáshitel igénylésének pillanata.”
Horváth Balázs arra is emlékeztetett, hogy egyéni vállalkozó, vagy MKV számára továbbra sincs a Revolutnak magyar számlaszáma. Vagyis nem lehet egy EV státuszt hivatalosan Revolut számlán vinni, nem lát rá a NAV, ami nagy problémájuk. Ezen felül nem lehet hitelezésre sem használni.
„Peer-to-peer nagyon jó, szép, gyors. A kártyakibocsátással mögötte mindennap lehet használni a boltban vagy bárhol fizetésre. De a lokális, bürökratikus, üzletszerű pénzügyi folyamatokra, ügyintézésre jelenleg magyar pénzintézeti számlát érdemes használni” – tette hozzá.

Helyszín: Millenáris Nemzeti Táncszínház
Időpont: 2025. április 14.
A részletes programot és az előadók listáját ITT érheti el.
Szivárognak vissza az emberek az irodákba, de a Revolut más utat választott
Az online banki szolgáltatást nyújtó vállalat leszögezte, hogy fenntartja a hibrid munkavégzés intézményét, és nem erőlteti a visszatérést az irodába. Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ennyi volt: kivonul Magyarországról a légitársaság

Legyen résen, kiterjeszti csápjait az adóhivatal

Váratlan lépésre szánta el magát a Revolut, ebbe is beszállnak

Hamarosan nem postáz több számlát az MVM

Jön a fordulat: saját célra 2-3 szobás lakásokat keresünk

A Moody's vitte be a következő horgost Trumpnak
