A több millió ukrán menekülő mellett a támadó felet, Oroszországot is igen sokan hagyták el tavaly február 24-e után. A háború kirobbantása után Oroszország szankciók által sújtott páriaállam lett, ahol immár bármikor megjelenhettek újabb váratlan háborús szabályok, azóta még veszélyessebbé vált bármilyen véleménynyilvánítás, és nem utolsó sorban a férfiak közül is szinte bárkit elvihetnek katonának, ráadásul második világháborús mértékű halálozási valószínűséggel.
Az első kivándorlási hullám
Az első kivándorlási hullám rögtön, tavaly februárban megindult: az első fecskék nem kockáztatták, hogy addig várjanak, míg, mint egykor a szovjet rendszerben, egyszer csak korlátozzák vagy végleg megtiltják az ország elhagyását.
A Novaja Gazeta Europe szerint ez az első kivándorlási hullám elsősorban a képzett, már viszonylag magas életszínvonalat elért fiatalabb férfiakból állt, köztük nem kevés informatikus is útnak indult, hiszen őket gyakorlatilag bárhol szívesen látják. Egy részük, ha volt rá lehetőségük, a családot is magával vitte.
A fél világ ugyan nem nyílt meg az orosz polgárok előtt, bár a legképzettebbek, ha elég ügyesek, eljutnak bárhová. Így a célpont sok esetben olyan volt szovjet köztársaság lett, ahová vízummentesen lehetett utazni, befogadták őket, és még az orosz nyelv sem lehetett teljesen ismeretlen. Ezért a háború hatására kivándorló oroszokok első hulláma számára különösen népszerűvé vált az európai kultúrájú, keresztény gyökerű Grúzia (Georgia) és Örményország.
Második hullám
A második nagy hullám akkor indult, amikor immár kényszersorozásra került sor Oroszországban tavaly ősszel. Egy idő után korlátozni kezdték az orosz hatóságok a kilépést a férfiak körében, némelyiküket a határról egyenesen a hadseregbe vitték. Ezek után sokan a több ezer kilométeres nyitott határokat célozták, amelyeket elég nehéz hermetikusan lezárni: ezek leginkább Kazahsztán és Mongólia felé jelentettek menekülési lehetőséget.
Hogy összesen hányan hagyhatták el Oroszországot, a számok meglehetősen ellentmondásosak, ugyanakkor a becslések átlaga 700 ezer. A főbb befogadó országok Kazahsztán, Kirgizisztán, Örményország és Grúzia, a volt Szovjetunión kívül érdemi terület még Szerbia, valamint Törökország.
Kétszámjegyű növekedés
A gazdaság szempontjából a hatás Grúzia és Örményország esetében volt a legjelentősebb, ám a szegény Kirgizisztán is sokat profitált. Kazahsztán esetében, noha sokan vándoroltak oda Oroszországból, alig érződött a hatás, de ennek meg is van az oka: Kazahsztán 20 millió lakosú, az egy főre jutó GDP 11 ezer dollár, így néhány tízezer, vagy akár 1-2 százezer ember nem sokat változtat. Örményország ezzel szemben mindössze 3 millió lakossal rendelkezik, a szomszédos Grúzia népessége sem éri el a 4 milliót, a két ország egy főre jutó GDP adata mindössze 6500-6600 dollár.
Így érthető, hogy a két kis ország gazdasága szinte felrobbant az orosz beáramlás hatására. Örményország gazdasági növekedését 4,8 százalékra várta a Világbank tavalyra, az eredmény végül 12,6 százalék lett az IMF adatai szerint. A legnagyobb növekedést az IT szektor produkálta, emellett lényeges tényező az is, hogy az oroszok 1,75 milliárd dollárnak megfelelő összeget is hoztak magukkal, miután érthető módon vagyonmentés is zajlott.
Grúzia esetében 5 százalékos növekedést vártak a háború előtt, ez végül 10 százalék lett. Ahol még érdemi a hatás, az Kirgizisztán: 7 százalék lett a növekedés a korábbi 4,7 százalékkal szemben, és összesen 2,8 milliárd dollárt utaltak oda Oroszországból. Kirgizisztán 6,7 millió lakosú ország, egy főre jutó GDP-je viszont elképesztően alacsony: mindössze 1200 dollár körüli.
Természetesen az erős bevándorlás a gazdaság teljesítménye mellett a kínálatot is növelte, amely emelhette az inflációt. Ennek mértékét nehéz meghatározni, miután a tavalyi eleve az infláció éve volt a világban. Ami érthetően erősen megemelkedett: az a lakásbérlés. Georgia fővárosában, Tbilisziben például 70 százalék volt az emelkedés, Örményországban átlagosan 57 százalék.
Mennyien maradnak?
Hogy a bevándorolt oroszok sorsa mi lesz, mennyien maradnak tartósan ezeken a helyeken, még nehezen becsülhető. Tavaly a befogadó országok úgy vélték, hogy átmeneti jelenségről van szó, az oroszok nagy része hazamegy, ha vége a háborúnak.
A háború azonban elhúzódik, Oroszország még kevésbé vonzó hely, mint tavaly, így meglehetősen bizonytalan, mikor érezhetnek késztetést a hazatérésre. Lehet, hogy Putyin elnök rendszerére sokan a konfliktus befagyasztása esetén sem kíváncsiak, megszokhatják és megszerethetik új hazájukat, így végleg ott is maradhatnak.
Ecomonitor
Gazdaságról egyszerűen, pénzügyeinkről érthetően! - Kedves Olvasónk! Ön Fellegi Tamás, az Economx.hu újságírója, kiemelt elemzőjének rovatát, az Ecomonitort olvassa. Nem is járhatna jobb helyen, hiszen a rovatban megjelenő elemzések többek között olyan érdekes témákra világítanak rá, mint a fiskális és monetáris politika kapcsolata – hogyan függ egyik a másiktól, miért lényegesek a különféle egyensúlyok (költségvetés, kereskedelmi mérleg, folyó fizetési mérleg).
Az Ecomonitor megvizsgálja továbbá az államadósság jelentését és jelentőségét, finanszírozását, azt, hogy hol és miért merülhetnek fel problémák ezen a téren. Áttekint mindent, ami az inflációval és az arra ható monetáris politikával kapcsolatos, a hazai folyamatokon túlmenően a régió országai, az EU-tagállamok illetve a legnagyobb gazdaságok is szóba kerülnek. Munkatársunk nyomon követi a forint árfolyamának érdemibb változásait, a stabilabb időszakokat elemzi, a befolyásoló okokat feltárja. Egyidejűleg követi a főbb devizák mozgását.
Bemutatja a kedvező befektetési lehetőségeket, azok nominális és reálhozamát, áttekinti a különböző befektetések kockázatait (kötvények, részvények, kriptodevizák). Beszámol az érdekesebb nemzetközi gazdasági eseményekről, így egy-egy ország kiemelkedő növekedéséről, felzárkózásáról, sikeréről vagy épp az ellenkezője: a súlyos gazdasági nehézségekről.
Fellegi Tamás írásaiban fontosnak tartja a részvénypiacon belül a hazai tőzsde szerepét, a BÉT-en forgó főbb, közkedvelt részvények mellett a kevéssé ismert papírokat, valamint az Xtend kategóriát is górcső alá veszi majd.
Ecomonitor, az Ön iránytűje a gazdaság térképén!
Jó olvasást kívánunk.
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Elítéltek Schobert Norbertet, csak most jönnek a százmilliós kártérítési perek

Áll a bál Németországban: lelepleződtek a Merkel-éra sötét titkai

Elfogyott Németország ereje, ténylegesen leszámolnak a merkeli örökséggel

Annyira kínos lett Elon Musk, hogy minden Teslát eladott az építőipari óriás

Indul az összeírás, bármikor kopogtathatnak
Leó pápa olyat tett, amire még Ferenc pápa sem volt képes

Ha jól fizetett dolgozó szeretne lenni: ez ma a top 5 munkaerőpiaci tévhit

Lemondott az amerikai nagykövet, mert nem bírta nézni, hogy Trump az oroszokat támogatja

Ezt ne csinálja otthon, nagyon durván megbüntethetik érte
