Egy orosz-ukrán háború esetén akár egymillió menekült is érkezhet Ukrajnából Lengyelországba - idézte a Notes from Poland Maciej Wasikot a varsói kormány belügyminiszter-helyettesét. Ebben az esetben a lengyel vezetés kész segíteni az érkezőket, nem csupán azért, mert a nemzetközi jog erre kötelezi Lengyelországot, hanem azért is, mert ez a viselkedés felel meg a "civilizált európai keresztény alapértékeknek".
Ha háború lesz Ukrajnában, akkor fel kell készülni egy valódi menekülthullámra, miután a szomszéd ország lakói igyekeznek elmenekülni a pokoli körülmények közül, a háború atrocitásai és az életveszély elől - fejtegette Wasik egy tévéinterjúban. A kormánynak erre készen kell állnia és a belügyminisztérium meg is tette az előkészületeket, hogy akár egymillió menekültet is el tudjanak látni lengyel földön, ha szükség lesz erre.
Wasik megjegyezte, hogy a genfi konvenció kötelezi Lengyelországot a menekültekkel való kulturált bánásra, és hozzátette, hogy a kormány nem fog elfutni az ezzel járó felelősség elől. Ezzel részben válaszolt több nemzetközi szervezetnek, köztük az ENSZ illetékes szervezetének és a Human Rights Watchnak, amelyek szerint a varsói vezetés nem teszi meg a menekültek érdekében azt, amit nemzetközi szerződésekben vállalt. Ezt arra reagálva fogalmazták meg, hogy a lengyel hatóságok ősszel visszafordították a Fehéroroszország közvetítésével érkező közel-keleti bevándorlókat.
Nem újdonság
Lengyelországban jelenleg is igen jelentős ukrán közösség él, becslések szerint több mint egymillióan érkeztek a szomszéd országból elsősorban munkavállalási céllal. (Az ukránok száma nyáron, a szezonális mezőgazdasági munkák idején lehet a legmagasabb.) Bár az ukránok korábban is szívesen vállaltak munkát Lengyelországban, számuk megugrott, miután Oroszország 2014-ben annektálta a Krím félszigetet és támogatja délkelet-ukrajnai Dombasz régiót az országtól elszakító oroszbarát szeparatista közigazgatást.
A lengyel kormány sokszor jelezte a migrációval kapcsolatos EU-s vitákban, hogy az Ukrajnából érkezők fogadásával bőven kiveszi a részét az uniót érő bevándorlás kezeléséből, ám ezt nem tudta elfogadtatni. Részben bizonyára azért, mert kevés ukrán folyamodik menekültstátuszért, többségük gazdasági bevándorló, akik munkaereje nagyon is jól jön a lengyel vállalatoknak.
Nem kellett volna
A jelenlegi orosz-ukrán konfliktusban Lengyelország Ukrajna pártján áll, de január végéig nem küldött katonai felszerelést, bár a varsói ukrán nagykövet élt ilyen kéréssel. Andrzej Duda államfő összehívta a kormánypártok és az ellenzék képviselőiből álló lengyel biztonsági tanácsot a helyzet megbeszélésére.
Donald Tusk, az ellenzék legnagyobb pártja, a mérsékelt jobboldali Polgári Platform elnöke bírálta Mateusz Morawiecki miniszterelnököt azért, hogy részt vett az európai radikális jobboldali pártok vezetőinek madridi tanácskozásán, ahol Marine le Pen, a francia Nemzeti Gyűlés elnöke és Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke is jelen volt, akik jó kapcsolatokat ápolnak Moszkvával.
Morawiecki azonban azzal reagált, jól érezte magát barátok között.
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Megszállták az oroszok a magyar közösségi médiát

Magyarországon bujkáló ismerős arc tűnik fel a MNB-s kavarásban

Megszűnnek a csekkek és utalványok, minden kifizetés elektronikus lesz

Döntöttek: a nőket is behívják kötelező katonai szolgálatra

Olyan változás várható a patikákban, aminek jelentős hatása lehet a lakosság egészségére

Változik a saját autó birtoklásának szabálya

Éjjel négy hidat is elfoglaltak Budapesten: volt, akit a rendőrök mentettek ki a Dunából

Elhunyt Wachsler Tamás

Ide menekülnek a BMW mérnökei, elképesztő dologra készül a Xiaomi
