A maratoni, csaknem káoszba fulladó plenáris ülésen nem sikerült elérni a zárónyilatkozat elfogadásához szükséges egyhangú döntést. A 193 tárgyalódelegáció ezért úgy döntött, hogy a zárónyilatkozat elfogadása helyett annak "tudomásul vételével" zárják le az ENSZ történetének legnagyobb szabású klímavédelmi konferenciáját, mely az eredeti tervek szerint pénteken ért volna véget.
Miután egész éjszaka nem tudtak megegyezni a klímakonferencia plenáris ülésén az államok arról a megállapodás tervezetről, amelyet pénteken késő este fogadtak el az amerikai, a brazil és a dél-afrikai elnök, valamint a kínai és az indiai miniszterelnök megbeszélésén, végül szombat délelőtt döntés született.
Korábban több állam is jelezte: számára elfogadhatatlan a két és fél oldalas megállapodás tervezet, amely nem tartalmazna konkrét kibocsátás-csökkentési vállalásokat. Barack Obama pénteken késő este jelentette be, hogy sikerült "jelentős és példa nélküli" áttörést elérni a koppenhágai ENSZ-klímakonferencián.
A dokumentum nem határoz meg kibocsátás-csökkentési konkrétumokat az országok számára, hanem a konkrét számokról 2010 januárjáig kellene nyilatkoznia az egyes államoknak. A dokumentum 2 Celsius-fokban maximálná a globális felmelegedés mértékét az ipari forradalom előtti szinthez képest, és tartalmazná azt is, hogy 2020-tól évente 100 milliárd dollárral támogatnák a fejlődő országok klímavédelmi erőfeszítéseit. Ezenkívül a fejlődő országok összesen 30 milliárd dollár értékű támogatást kapnának 2010-2012 között az iparosodott államoktól.
Az Európai Unió közben közölte, hogy ragaszkodik a húsz százalékos kibocsátás-csökkentési célhoz a Bloomberg jelentése szerint. Ezt a svéd Fredrik Reinfeldt jelentette be, képviselve a 27 országból álló térséget, miután a klímatalálkozón nem sikerült elérni, hogy más országok meghatározzák kötelezettségválallásukat. Az EU szeretné elérni azt is, hogy 2020-ra 30 százalékkal mérsékeljék a károsanyag-kibocsátást az 1990-es szintekhez képest.
Környezetvédelmi csoportok bukásnak minősítették a klímavédelmi megállapodást, amelyet Barack Obama amerikai elnök és Kína, illetve még 20 ország fogadott el, hogy megállítsák a globális felmelegedést. Szerintük ugyanis a megegyezésben foglalt lépések kevésnek bizonyulnak ahhoz képest, amelyre szükség lenne a klíma védelme érdekében.
Az ENSZ és a nemzetek nem tudtak közös nevezőre jutni a titkos, zárt ajtók mögött zajló tárgyalásokon - közölte Kate Horner, a Friends of the Earth londoni környezetvédelmi csoport nemzetközi igazgatója, aki szerint „Koppenhága egy siralmas bukás".
Legolvasottabb

Lassan elfelejtenek minket: a magyar vendéglátóhelyekről kidobták a gulyást meg a pörköltet

Újabb hétvégi rémálom a Balatonnál: szinte minden megtörtént, ami rosszul sülhet el

Meglepő település lett a Balaton-szépségverseny győztese

Megvan a fekete doboz, kiderül az utolsó 30 másodperc titka

Két hőlégballon zuhant le az erős szél miatt

Emberi hibára gyanakszik egy veterán pilóta az Air India új katasztrófaelméletében

Brutális csatára számít Szijjártó

Ebben sokkal menőbb lesz, mint egy Ferrariban

Elesett az M7-es
