BUX 137625.54 -0,56 %
OTP 43980 -1,94 %
Promo app

Töltse le az Economx appot!

Letöltés

Dupla kasszákkal támad az Aldi, kikészültek a dolgozók

A változtatást Németországban vezette be a diszkontlánc, hogy felgyorsítsák a vásárlás folyamatát. Az ottani Aldinál dolgozó kasszások már most súlyos egészségügyi problémákra panaszkodnak.

2024. május 4. szombat, 06:06

Fotó: MTI / Szigetváry Zsolt
Google Állítsd be Google keresőjét, hogy a találatok között biztos ott legyen az Economx!
Az Aldi Südnél néhány hónapja bevezették az úgynevezett dupla kasszákat. Ezeknek az a feltételezett előnyük, hogy két áruaknával és két terminállal vannak felszerelve a kártyás fizetéshez. Ez azt jelenti, hogy a pénztárosoknak többé nem kell megvárniuk, amíg egy vásárló elteszi a termékeket, hanem rögtön kiszolgálhatnak egy második vásárlót. 
A Stern cikke szerint a diszkontlánc két legyet akar ütni egy csapásra: egyrészt felgyorsítanák a vásárlás folyamatát, másrészt csökkentenék a vásárlókat ért stresszt. Az újítást már számos üzletben bevezették, az ott dolgozóknak azonban nem nyerte el a tetszését a változtatás.

Emellett magasabb szintű koncentrációra is szükség van, egy alkalmazott szerint azonban így a hibák elkerülhetetlenek. Az alkalmazottaknak egyszerre két ügyfelet kellene szemmel tartaniuk, mivel azonban mindig hátat kell fordítaniuk az egyik vásárlónak, hogy a másikat kiszolgálhassák, ez nem egyszerű. 

A kijelzőnek kell ezért segítenie a kasszásoknak, hogy figyelemmel kísérjék, mit csinál az ügyfél a hátuk mögött. 

Mohammed Rifi, az Aldi Süd általános üzemi tanácsának elnöke szerint a kettős pénztárrendszer „új nyugtalanságot is okoz a pénztár területén”. Ő és más munkavállalói képviselők ezért most próbálnak jobb feltételeket kiharcolni az érintett munkavállalók számára.

Megnyílt az első pénztáros nélküli Aldi
Már létezik teljesen pénztáros nélkül működő Aldi üzlet, méghozzá a Temze déli partján, a londoni Citytől kicsit távolabb fekvő Greenwich-ben.

Ez gyakorlatilag akkor működik, ha nem merül fel előre nem látható probléma, az erre figyelmeztető hangjelzés ugyanis gyakran csak akkor szólal meg, amikor a vásárlók már elhagyták a fiókot. A pénztárosoknak így gyakran a fizetés nélkül távozók után kell eredniük.

A leggyakoribb panasz, hogy a kasszásoknak gyorsabban kell dolgozniuk, ami miatt a rövid szünetek többé nem lehetségesek. A dolgozók ennek következtében már most olyan egészségügyi problémákra panaszkodnak, mint a hát- vagy a vállfájdalmak. 

Vermes Ádám
Vermes Ádám
Vezető szerkesztő
Diplomáit az Eötvös Loránd Tudományegyetem politológia alapszakán, majd közpolitika szakirányú politikatudományi mesterképzésén szerezte. Egyetemi évei alatt több, közélettel foglalkozó szervezetnél dolgozott szakmai gyakornokként, emellett az Országgyűlés Hivatala parlamenti ösztöndíjas programjában is részt vett. Szakmai pályafutását politikai elemzőként kezdte a Méltányosság Politikaelemző Központnál, majd újságíró-szerkesztőként és önkormányzati sajtóreferensként szerzett tapasztalatot. 2023 óta az Economx munkatársa, jelenleg felelős szerkesztőként dolgozik. Rendszeresen készít interjúkat hazai és nemzetközi szakértőkkel, valamint tudósít szakmai konferenciákról, különös tekintettel a mesterséges intelligencia, a pénzügyi innováció és a munkaerőpiaci átalakulás kérdéseire. Írásaiban kiemelt figyelmet fordít a technológiai változások gazdasági és társadalmi hatásaira.

Ez is érdekelhet