Adatelemző, informatikus, építészmérnök, projektmenedzser, napenergia-technikus, gyógypedagógiai asszisztens, vagyonőr, villanyszerelő, dajka – ezek mind a legkeresettebb állások közé tartoznak jelenleg globális szinten – mondta el Pethő Anikó, az Aarenson Consulting fejvadász cég és munkaerő-közvetítő egyik alapító tulajdonosa a Napi.hu-nak.
A felsorolt területeken sok a nyitott pozíció, ám a szakember hangsúlyozta, a betöltésükkel járó fizetések rendkívül széles skálán mozognak.
A Wealthy Gorilla tavaly decemberi ranglistája szerint jelenleg globális szinten ezek a legjobban fizetett szakmák és a hozzájuk tartozó átlagos éves bruttó fizetések:
- Idegsebész - 381.500 dollár (138,3 millió forint)
- Aneszteziológus - 265.000 dollár
- Sebész - 251.000 dollár
- Száj- és állkapocssebész - 243.500 dollár
- Nőgyógyász - 235.240 dollár
- Fogszabályozó szakorvos - 228.500 dollár
- Pszichiáter - 216.090 dollár
- Háziorvos - 208.560 dollár
- Vezérigazgató - 200.140 dollár
- Belgyógyász - 198.370 dollár
Jól látszik, hogy a lajstrom 90 százalékához orvosi diploma szükséges. Ha kilépünk ebből a körből, a repülőpilótákat (161.280 dollár), az IT-menedzsereket (142.530 dollár), az olajipari mérnököket (154.780 dollár), a marketing menedzser (145.620 dollár) és az ügyvédeket (141.890 dollár) érdemes még említeni.
A szakértő szerint diploma nélkül is van esély jól fizető állást megcsípni, ebben az esetben érdemes lehet a sofőr, repülésirányító, autószerelő szakmák felé kacsingatni.
Célkeresztben a skandináv területek
A skandináv országokban jellemző magas szintű angol nyelvtudás miatt ideális választás lehet a kivándorláson gondolkodó magyaroknak ezeken a területeken keresgélni. „Miután az itt élők 90 százalékban kétnyelvűeknek tekinthetők, könnyebb ezekben az országokban kizárólag angoltudással, a helyiek anyanyelvének ismerete nélkül elhelyezkedni” – állítja Pethő Anikó.
A szakember szerint az is a skandináv országok mellett szól, hogy a társadalom nagyon befogadó, „tisztán, fehéren zajlik minden, így a bejelentés is”, nem beszélve arról az innovációs környezetről, amelybe itt az ember belecsöppenhet.
Ráadásul anyagi szempontból is megéri északi országot választani munkavállalási céllal: Finnországban például az átlagbér 2022 harmadik negyedévében havi 3794 euró volt, de még a minimálbér is meghaladja a 3000 eurót. Ehhez persze magasabb megélhetési költségek is járulnak, ám Pethő Anikó szerint még ezzel együtt is jól járhat, aki itt vállal munkát, főleg abban az esetben, ha többen mennek egyszerre a költségmegosztás miatt vagy a család más tagja is tud munkát vállalni és a megélhetés terhei megoszthatóak.
Ezt pedig egyre több magyar ismeri fel. „Egyre több magyar választja az északi vonalat, miközben Ausztria és Németország népszerűsége is kitart, de az általános megfigyelés az, hogy a skandináv országokba emigráló magyarok tehetik zsebre a legmagasabb bért" – mondta a fejvadász cég alapítója.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal, egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Feleszméltek a kkv-k, sorakoznak ezekért az autókért

Megszólal Tiborcz István, minden részlet kiderül az értékmentésről

Beragadt a forint, a sztorit most az állampapírpiacon írják

Három-négy jelölt is van az új szerb kormány élére, de Vucic nem mond neveket

Árrésstop után jön a kötelező tábálázás

Szorít az idő, ezt a betegek érdekében meg kell lépni

Az osztrákok is készülhetnek a katonai szolgálatra, a németek jövőre már soroznak

Rossz hírt kaptak a magyar munkavállalók: háromnegyedüket érinti a baj

Pusztító repülőgépeket ont a Boeing: a fegyverkezési láz elérte a vállalatot
