Varga Mihály pénzügyminiszter június derekán részletesen kifejtette az Indexnek, hogy „év végén a helyzet kedvezőbb lesz annál, mint hogy 4,5 százalékos hiánnyal zárjunk, hiszen egy olyan költségvetési pályán vagyunk, amelynél tartható a hiánycél". Arra is felhívta a figyelmet, hogy az Európai Bizottság döntései alapján várhatóan hét országgal szemben indul túlzottdeficit-eljárás, és ezek között Magyarország is megtalálható.
Majd később az is kiderült, hogy 107,8 milliárd forintos hiánnyal zárt a költségvetés júniusban – a Pénzügyminisztérium jelentése alapján. Ez az érték az elmúlt 22 év legkedvezőbb hatodik havi mutatójának számít. Az év első felét az államháztartás összesen több mint 2656 milliárd forintos hiánnyal zárta. A központi költségvetés 2640 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai pedig csaknem 162 milliárd forintos hiányt könyvelhettek el, míg az elkülönített állami pénzalapok közel 146 milliárd forintos többletet termeltek.
A Pénzügyminisztérium az adatokkal kapcsolatban az hangsúlyozta, hogy június végéig több mint 2009 milliárd forintot fordítottak kamatok kifizetésére, amely 649 milliárd forinttal magasabb az előző év azonos időszakához képest. A kifizetések idei megugrása azzal magyarázható, hogy egyes Prémium Magyar Állampapír (PMÁP) sorozatok kamatfizetési időpontja az első negyedévben volt esedékes.
Több ország ellen is túlzottdeficit-eljárás indul
„Az év elején a magas kamatkiadások, illetve a vártnál alacsonyabb adóbevételek miatt jelentős költségvetési hiány keletkezett, összesen 2 321,4 milliárd forintot tett ki. A második negyedévben némileg konszolidálódott a helyzet, az áfabevételek növekedni kezdtek, de az első félévben a teljes éves előirányzat mindössze 41 százalékát tették ki" – így értékelte a költségvetés jelenlegi helyzetét az Economx megkeresésére Varga Zoltán Equilor senior elemzője.

A második félévben kulcsfontosságú lesz a belső fogyasztás alakulása, mely már mutat némi élénkülést, ugyanakkor az elemzők szerint ennél dinamikusabb növekedésre lehet szükség, hogy további módosítások nélkül sikerüljön elérni a költségvetési hiánycélt.
Itt érdemes megjegyezni, hogy a kiskereskedelmi forgalom – ami talán a fogyasztás leghatékonyabb mutatója – májusban az előző év azonos időszakához viszonyítva 3,6 százalékkal nőtt, viszont az előző hónaphoz képest lényegében változatlan maradt.
A fogyasztás azért fontos a költségvetés szempontjából, mert a magyar adórendszer erre fókuszál. Minél több a fogyasztás, annál magasabb bevételekkel számolhat a kormány.
„Amennyiben a belső fogyasztás élénkülése nyomán az adóbevételek a második félévben elkezdenek dinamikusabban növekedni, várhatóan nem lesz szükség a 4,5 százalékos hiánycél további módosítására, a nemrég bejelentett adó- és illetékemelések, illetve az állami beruházások visszavágása közelebb hozta a célok elérését. Esetleges kismértékű módosításra akkor kerülhet sor az év utolsó hónapjaiban, amennyiben a GDP-növekedés nem éri el a kormány várakozását, mely 2,5 százalékos” – összegezte lapunknak Varga Zoltán.
Az elemző arra is emlékeztetett, az éven belül halmozódó államháztartási hiány alakulása az idei évben nagyjából egybecseng a 2022- es és a 2023-as évvel, amikor elsősorban az energiaszámlán elszenvedett veszteség növelte a hiányt. Az Európai Unió tagállamai közül több ellen is túlzottdeficit-eljárást kezdeményezett az Európai Bizottság, Belgium, Franciaország, Olaszország, Málta, Lengyelország, Szlovákia és Magyarország ellen. Ezekben a tagállamokban szintén 4-6 százalék között alakulhat az idei évi hiány. A többi tagállam valószínűleg teljesíteni tudja az előírásokat.
Bőven vannak még kérdések
Az Equilor szerint halvány jelei már mutatkoznak a javulásnak, de továbbra is számos kockázatot lehet azonosítani, többek között a belső fogyasztás körül, illetve az akkumulátorok iránti kereslet globális visszaesése is lefelé mutató növekedési kockázat. Az idei év első öt hónapjában mindössze 2,4 százalékkal nőttek az akkumulátoros járművek eladásai a régióban.
Ennek Magyarországon is meg lett hatása: májusban a 10 százalékos feldolgozóipari súlyú villamos berendezés gyártása – az alágak közül a legnagyobb mértékben – 18,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. A két legjelentősebb súlyú alágazat közül az akkumulátor, szárazelem gyártásának volumene 32, a villamos motor, áramfejlesztő, -elosztó, -szabályozó készülék gyártásáé 12 százalékkal visszaesett.
A kiadási oldalt a kormány megfelelően tudja kontrollálni, ez csak abban az esetben változna, ha az energiaárak ismét elszabadulnának. A kérdőjelek többsége a bevételi oldalon van
– összegezte az Economx megkeresésére Varga Zoltán Equilor senior elemzője, aki hozzátette, érdemes még kitérni a német gazdaság helyzetére, mely jelentősen befolyásolja Magyarország exportbevételeit és a GDP-növekedését.

A német ipari termelés volumenének alakulása rendre negatív meglepetést okoz, áprilisban és májusban is visszaesést mértek havi bázison, éves összehasonlításban pedig 6,7 százalékos volt a csökkenés az előző hónapban. “Az egyfajta előrejelző indikátorként működő gyáripari megrendelések is folyamatosan csökkennek, itt 8,6 százalékos esést mutattak ki májusban a tavalyi év azonos időszakához képest. Egyelőre tehát nem látszik a pozitív fordulat a külpiacokon, mely érdemben tudná javítani a hazai növekedési kilátásokat a következő negyedévekre” – mondta Varga Zoltán.
Így zárásként szintén érdemes felidézni Varga Mihály korábbi szavait. A tárcavezető korábban leszögezte, a gazdaság exportképessége miatt érdemes most a külső környezetre figyelni: „A legnagyobb bizonytalanságot a német gazdaság jelenti. A német gazdasági szakértők és politikusok szerint is a második világháborút követő modell került most válságba, ami az elmúlt évtizedekben Európát húzta. A G7 országainak adatai szerint Németországban dolgoznak a legkevesebbet, Ázsiában és Amerikában jóval több munkaórát dolgoznak.”
A pénzügyminiszter szerint, bár látni néhány optimizmusra adó jelet, Németország problémáihoz társul az a technológiai váltás, ami az autóipart érinti, és erre a komplex feladatra a németek még nem tudtak igazán választ adni. Varga Mihály szerint folyamatos feladat, hogy Magyarország versenyképessége a német gazdaságtól függetlenül is javulni tudjon. „A magyar kormány mostani javaslatai a gazdaság több lábon állását és versenykésességet is javítani tudják.”
Eljárás Magyarország ellen: Brüsszel beavatkozik a költségvetési hiányba
Az Európai Unió Tanácsa hivatalosan is megindította deficit-eljárását a kirívóan magas államháztartási hiánnyal rendelkező tagállamok, köztük Magyarország ellen.Ha többre kíváncsi, itt olvashat tovább.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ez nagyot szólhat: kiterjeszthetik az árrésstopot a lakáspiacra és az építési anyagokra is

Megint variál a számlázással az MVM: ezzel dolgunk lesz

Harmadik helyre lépett előre a ghánai pápajelölt a brit fogadóirodáknál

Abszurd, ami a kórházakban történik, kitálalt egy gyógyszerész

Kiesett egy bíboros a konklávéból, előkerültek Ferenc pápa levelei

Szemérmes csendben döntöttek egy országot érintő ügyben, az igazi meglepetés most jön

Óriási botrány lehet Európában, ha kiderül, hogy ez tényleg megtörtént Romániában

Júniustól már ezért is többet kell fizetniük az autósoknak

Teljes gyászban Spanyolország: halálos áldozatokat és milliárdos veszteséget okozott az áramszünet
