Piacra dobják a vezető olasz áramszolgáltató ötödét
Az olasz kormány megkezdi az Európa második legnagyobb áramszolgáltatójának számító állami villamos művek, az Ente Nazionale per l'Energia Elettrica (ENEL) privatizálását - a kezdő nyilvános tőzsdei kibocsátás során értékesítendő részvényekkel a vállalat 20 százaléka kerülhet magánkézbe. Az október 25-29. közötti nyilvános jegyzéstől mintegy 10,4 milliárd euró (11 milliárd dollár) bevételt várnak.
Az olasz kincstárügyi minisztérium 3,4-4,3 euró közötti sávot adott meg a várható kibocsátási árra, ezzel a társaság egészét 41,1-52 milliárd euróra értékelték. A piacra kerülő 2,425 milliárd részvényből 970 milliót tartanak fent a kisbefektetőknek, ennek 25 százalékát az ENEL alkalmazottai vásárolhatják meg. Ha a kereslet a várakozásoknak megfelelően nagymértékben meghaladja a kínálatot, akkor a 20 százalékon felül további 3 százaléknyi részvényt juttatnak a befektetőknek. Franco Tato vezérigazgató az áramszolgáltató road show-ját megnyitó tegnapi milánói sajtóértekezletén hangsúlyozta: az ENEL-ben egyetlen befektető sem szerezhet többet a részvények 3 százalékánál. Ezen túlmenően a kincstárügyi minisztérium a privatizáció után még öt évig megtartja a különleges beleszólási jogokat biztosító aranyrészvényt.
Az ENEL-csoport nettó nyeresége az idei év első felében éves összehasonlításban 25 százalékkal, 2210 milliárd lírára (1 dollár=1823 olasz líra) nőtt, 19 507 milliárdos forgalom mellett. A társaság adja Olaszország elektromosáram-termelésének kétharmadát, s 29 millió ügyfelet lát el szolgáltatásaival. Ezek már nem szorítkoznak az áramra, lévén, hogy a csoport vetélytársaihoz hasonlóan sokoldalú szolgáltatóvá alakul át. A France Télécom és a Deutsche Telekom mellett 51 százalékos tulajdonosa a Wind hálózati és mobiltelefon-vegyesvállalatnak, most készül megvásárolni három dél-olaszországi vízműtársaságot 3100 milliárd líráért, augusztusban pedig megállapodott a francia Canal Plusszel, hogy megveszi tőle az olaszországi Telepiu kábeltévé részvényeinek 30 százalékát. A versenyképesség növelése érdekében egyre kevesebb alkalmazottal dolgoznak: miután már 15 ezer munkahelyet felszámoltak a vállalatóriás szerkezeti átalakítása során, a jelenlegi 85 ezres létszámnak még mintegy ötödét akarják elbocsátani.
(BLOOMBERG, REUTERS, AP-DJ)
A gazdaság és az üzleti élet legfrissebb hírei az Economx.hu hírlevelében.
Küldtünk Önnek egy emailt! Nyissa meg és kattintson a Feliratkozás linkre a feliratkozása megerősítéséhez.
Ezután megkapja az Economx.hu Hírleveleit reggel és este.