Az Európai Unió Climate-ADAPT nevű platformjának előrejelzése szerint a klímaváltozás emberi egészséget fenyegető hatásai közül az emelkedő hőmérséklet jelenti a legnagyobb és legsürgetőbb kihívást Európában.
A leginkább veszélyeztetett területek, ahol a legerősebb a hőszigethatás, Franciaország déli része, Olaszország, a Balkán-félsziget és Románia déli területei. Magyarországot közepes mértékben veszélyeztetik a hőhullámok.
A hőség különösen érzékenyen érinti a városlakókat. A beépített és aszfaltozott felületek ugyanis könnyen elnyelik a hőt, ami magasabb hőmérsékletet eredményez, mint például a parkos területek esetében.
Budapesten akár 6 Celsius fokkal is növelhetik a hőmérsékletet a hőszigetek.
Erre a szó szerint égető problémára adhat választ a magyar építészek által, az Európai Űrügynökség (ESA) támogatásával fejlesztett szolgáltatás.
„Felmérésünk azt mutatja, a városvezetők és ingatlanüzemeltetők is tudják, hogy cselekedni kell, de nincs a kezükben ehhez megfelelő eszköz. Építészként különösen nagy felelősségünk van az élhető környezet kialakításában, ezért is dolgozunk a megoldáson” – mondta Dr. Paulinyi Gergely, az eljárást fejlesztő Paulinyi & Partners Zrt. elnök-vezérigazgatója.
A HeatScape Resolve egy olyan szimulációs módszer, amely műholdas földmegfigyelési adatok felhasználásával segíti a városi hőszigethatás csökkentését célzó intézkedések kidolgozását.
Az építésziroda az űrből érkező adatsor kiegészítésére Budapesten is végez helyszíni méréseket, legutóbb a 13. kerületben monitorozták a hőmérséklet alakulását. A júliusi hőhullám alatt mért eredményekből jól látszik, hogy a zöldfelületek aránya közvetlen hatással van a terület mikroklímájára.
Az aszfaltos, betonos területen elhelyezett HSR3 nevű mérőállomás konzekvensen magasabb hőmérsékleti értékeket mért, mint a tőle nagyjából 400 méterre, de zöldövezetben elhelyezett másik szonda.
A megoldási javaslatok kidolgozásához több magyarországi, lengyelországi és olaszországi önkormányzatot is megkérdeztek arról, milyen intézkedéseket tesznek a városi hőmérséklet csökkentésére. A válaszok azt mutatják, hogy a döntéshozók szemében a legegyértelműbb megoldás a zöldterületek növelése és a faültetés (76 százalék), valamint a csapadékvíz helyben tartása (59 százalék). Népszerű intézkedés még a párakapuk telepítése, majd ezt követi az épületek energetikai felújításának támogatása. Az ugyanakkor egyértelmű, hogy az önkormányzatok és beruházók is keresik azt a komplex megoldást, amely települési szinten alkalmas az éghajlatváltozás negatív hatásainak csökkentésére.
A iroda célja, hogy az ESA-val együttműködve olyan részletes megoldási javaslatot tudjanak kidolgozni, amely már rövid távon beépülhet a várostervezési rutinfolyamatokba.
A szimulációs szolgáltatással már a projektek előkészítése során képesek lesznek javaslatokat tenni a hőszigethatás csökkentésére, akár városnegyedek szintjén is.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Gazdasági hírek azonnal,
egy érintéssel
Töltse le az Economx app-ot, hogy mindig időben értesülhessen a gazdasági és pénzügyi világ eseményeiről!
Kérjen értesítést a legfontosabb hírekről!
Legolvasottabb

Ha ez bejön, nyáron örömtáncot járhatnak az autósok

Berobbant egy új pénzes megoldás, tízből öten így csinálják

Titkos műveletre figyelmeztet az OTP, veszélyben az ügyfelek pénze

Üzent az MVM azoknak, akik kiakadtak a rezsiszámlán

Előkerült Varga Judit, nagy megpróbáltatás előtt áll

Óriásberuházás indul a Mátrában, másfél évtizeddel ezelőtt történt utoljára ilyesmi

Jön a hétvégi fizetős parkolás

Horrorisztikus állapotok várhatók az M1-esen, mentik, ami menthető

Jönnek az oktatással meg az egészségüggyel, pedig a lakhatás fogja felrobbantani a magyar társadalmat
