A 100 milliárd dolláros megaprojekt, azaz Forest City Johor déli sarkában Szingapúrral szemben helyezkedik el, amely Malajzia szellemvárosaként híresült el. 2014-ben „élő paradicsomként” hirdették meg, amely a luxus, a környezettudatosság és az intelligens városfejlesztés keresztmetszetében kínált lakásokat, bevásárlóközpontot, üzleteket és szállodákat az „Egy Út Egy Övezet Kezdeményezés” keretében.
Utóbbi kezdeményezés kvázi az új Selyemút, amelyet egy több mint hatvan országra kiterjedő komplex geopolitikai-stratégiai tervként Kína indított útjára. Gyakorlatilag Kína globális expanziós törekvéseit foglalja össze gazdasági és politikai értelemben is. Ennek részeként értelmezhető a Forest City, hiszen míg a magas árak a kínai vevők számára elérhetők hitellel, addig a malajziai lakosok csak álmodhattak arról, hogy ilyen szuper lakást vegyenek maguknak.
Kapcsolódó
A Country Garden kínai fejlesztő és az Esplanade Danga 88 malajziai vállalat közösen fejlesztették a projektet, amely Kína gigantikus infrastruktúrájához és kereskedelmi hálózatához is szervesen kapcsolódik. A Forest City a tervek szerint 2035-re négy mesterséges szigeten mintegy 700 ezer embert fog befogadni, összesen közel 14 négyzetkilométernyi szárazföldi területtel. A környezetbarát metropolisz golfpályával, víziparkkal, irodákkal, bárokkal és éttermekkel is rendelkezett volna az eredeti tervek szerint.
Azonban bár „zöld” városnak hirdették meg a projektet, a tengerpart átalakítása hatalmas mértékben pusztította a mangrovékat és a tengeri élőhelyeket, vagyis nagyfokú környezetkárosítással jár együtt a projekt.
Majdnem összeomlott a kínai ingatlanpiac
A projekt 2014-es indulásakor a kínai ingatlanpiac dübörgött, lakások százezreit, millióit kezdték el építeni. A fejlesztők hatalmas összegeket vettek fel hitelként, hogy belföldön és külföldön egyaránt építkezhessenek a középosztálybeli vásárlók számára. Ebbe a gigantikus folyamatba csatlakozott a Forest City is, azonban időközben megváltoztak a körülmények.
Miután a kínai fejlesztők évekig féktelenül vették fel a hitelt, a kormány attól tartott, hogy ingatlanbuborék alakul ki, mint az történt 2008-ban is, ezért 2021-ben szigorú korlátozásokat vezetett be. Ezen intézkedések miatt a nagyvállalatok kifogytak a pénzből, így nem tudták befejezni a hatalmas projektjeiket.
A kínai ingatlanpiac problémáira világít rá, hogy 2023-ban a gigafejlesztéseiről ismert Evergrande gyanús körülmények között fizetésképtelenné vált, majd Kína legnagyobb ingatlanberuházója, az itt is érintett Country Garden visszavonta a tervezett 300 millió dolláros részvénykihelyezést.
A kínai Nemzeti Statisztikai Hivatal egykori helyettes vezetője, He Keng azt mondta még 2023-ban, hogy becslése szerint Kínában a jelenlegi üres lakások száma elérheti a 3 milliárd egységet. Ha ez igaz, akkor ez egy elképesztő szám, ezért inkább ezt tekintsük fikciónak valóságelemekkel. De van egy másik szám is, ami hivatalos. A Nemzeti Statisztikai Hivatal becslése szerint az eladatlan lakások száma 7,2 millió volt két évvel ezelőtt.
Valahol a kettő között lehet az igazság. Vagyis akár 20-100 millió lakás is üresen állhat Kínában. Ez azért is rossz hír, mert nagyjából a kínai ingatlanszektor veszi fel a kínai gazdaságban eszközölt beruházások teljes értékének harmadát, ami az éves kínai GDP kb. 10 százalékának felel meg.
Elakadt a projekt
Jelenleg a teljes projekt mindössze 15 százaléka épült meg, és a legfrissebb becslések szerint a befejezett ingatlanok alig több mint 1 százaléka van kihasználva. Bár kezdett megtelni lakókkal, a félkész giganegyedből inkább menekülnek az emberek, hiszen ki akarna egy szellemvárosban lakni.
A projekt már 2017-ben elakadt, amikor a kínai kormány korlátozásokat vezetett be az országból kiáramló tőkére vonatkozóan. Az éves 50 ezer dolláros külföldi befektetési korlát a külföldön ingatlant kereső kínai vásárlókat érintette, akik a Forest City fejlesztőinek elsődleges célpontját jelentették. A bajt tetézte, amikor Mahathir Mohamad volt malajziai miniszterelnök kijelentette, hogy a külföldi vásárlók nem fognak könnyen letelepedési vízumot kapni. Kezdetben azzal fenyegetőzött, hogy teljesen betiltja a külföldi vásárlásokat Forest Cityben.
Majd beütött a világjárvány, és az utazási korlátozások a kereslet jelentős csökkenéséhez vezettek, a szállodafunkció és a retail is hatalmas pofont kapott. De még nem volt vége a bajoknak, hiszen ezzel egyidőben a kínai ingatlanszektor visszaesése miatt a Country Garden likviditási válsággal küzdött: teljes adósságállománya 2023 végén elérte a 164 milliárd dollárt. A cég nemrég kénytelen volt félbehagyni két ausztráliai projektet is Melbourne-ben és Sydney-ben.
Felcsillant a remény
Azóta a vállalat adóssága elérhette a 200 milliárd dollárt is, a vezetőik mégis optimistán nyilatkoztak nemrég a sajtónak. Hosszú évek agóniája után jelenleg tervek készülnek a Forest City projekt újjáélesztésére és átalakítására. Még idén januárban aláírták a Johor-Szingapúr Különleges Gazdasági Övezet (SEZ) létrehozásáról szóló megállapodást, amely pozitív hatást gyakorolhat a Forest City számára is.
Sőt, 2024-től Forest City lett Malajzia első adómentes különleges pénzügyi övezete, hogy vonzza a globális fintech cégeket és bankokat, illetve más vállalkozói csoportokat. Ráadásul a johori szultán is bekapcsolódott az újratervezési folyamatba, Szingapúr felé nyitva a kereskedelmi, pénzügyi negyed funkciót szeretné erősíteni.
Jelenleg azonban a helyszín olyan, mint egy elhagyatott üdülőhely. A kihalt strandon magára hagyott tereptárgyak hirdetik az emberi civilizáció jelenlétét. A vízparton táblák figyelmeztetnek a fürdőzésre a krokodilok miatt, miközben senki sem akar fürödni, hiszen senki sincs itt. Egy kiváló sci-fi helyszíne lehetne, amely a homo sapiens sapiens végóráiról szólhatna. De legyünk optimisták, hiszen a kínaiak több ezer éve tudják, hogyan is kell feltámadni.
Kövesse az Economx.hu-t!
Értesüljön időben a legfontosabb gazdasági és pénzügyi hírekről! Kövessen minket Facebookon, Instagramon vagy iratkozzon fel Google News és YouTube-csatornánkra!
Legolvasottabb

Kezdődik: két óriási olajtanker is hátraarcot csinált az iráni partoknál

Brutális tüdőlövést kaphat a magyar gazdaság a napokban

Tragikus fordulat: jelentősen drágulnak a népszerű sörök

Megszólalt Nagy Márton: így érinti a magyarokat a közel-keleti helyzet

Júliustól szigorít a NAV, nem fogadják el többé az ilyen számlákat

A kibertérben már megindult a világháború – európai fővárosra csapott le Irán

Rendőrökbe ütköztek, amikor Orbán Viktor felcsúti házához vonultak a momentumosok

Az élelmesek már tudják: Ausztriában 3 millió 600 ezer forintot lehet zsebre vágni szociális segélyekből

Nincs megállás: az űrbe lövik az árakat a kutakon
